Debata o łódzkiej strategii dla kultury

Czy i jak realizowana jest łódzka strategia dla kultury? Jak Łódź wygląda na tle innych miast?

Rozpoczęła się ewaluacja pierwszego etapu realizacji polityki rozwoju kultury w naszym mieście.

Na pytania odpowiadali dziś uczestnicy debaty: przedstawiciele DNA Miasta Artur Celiński i Zofia Penza, eksperci: Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Maciej Trzebeński z Fabryki Sztuki, reprezentanci Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury Kamil Kuligowski z Fundacji Form Art i Anna Zadęcka z Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki Ależ Gustawie oraz przedstawiciele Wydziału Kultury UMŁ.

Fundacja Res Publica i zespół DNA Miasta od 2009 roku zajmują się miejskimi politykami kulturalnymi i wspierają ich rozwój. Zorganizowano wiele debat i warsztatów nt. kulturalnego potencjału miast m.in. w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Fundacja jest twórcą raportu „DNA Miasta: Diagnoza”, przygotowanego w 2010 roku we współpracy z Centrum Studiów nad Demokracją Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W 2012 r. rozpoczęto badanie stanu miejskich polityk kulturalnych „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”, zbadano aż 66 polskich miast. Pierwsza edycja badania odbiła się szerokim echem w całej Polsce – przyczyniła się do powołania specjalnego Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych przy Narodowym Centrum Kultury, zapoczątkowała debatę publiczną dotyczącą polityk kulturalnych i była przedmiotem dyskusji na konferencjach (V Samorządowe Forum Kultury). W 2016 r. uruchomiono kolejną edycję badań „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne 2016”, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, która objęła aż 99 miast. Metodologię badania uzupełniono o elementy pozwalające na analizę stanu miejskich polityk kulturalnych również w kontekście polityk samorządów i instytucji wojewódzkich oraz administracji centralnej i podległych jej ośrodków. Fundacja przeanalizowała dostępne sprawozdania merytoryczne, dokumenty budżetowe i programy dotyczące polityki kulturalnej. Zbadano nie tylko wydatki na kulturę w poszczególnych miejscowościach, ale także definicję kultury, jaką posługiwali się respondenci, sposób rozumienia jej roli i funkcji dla mieszkańców czy też roli poszczególnych podmiotów w realizowaniu i tworzeniu polityki kulturalnej.

Teraz zainicjowano prace w Łodzi. Ewaluacja będzie prowadzona wspólnie z przedstawicielami łódzkich instytucji kultury. Osoby przygotowujące raport do końca czerwca będą zbierać potrzebne im dane, rozmawiać z przedstawicielami jednostek kulturalnych w mieście. Lipiec będzie czasem wyciągania wniosków. W sierpniu zaprezentowany zostanie raport – jak zapowiedziano ma być krytyczny, ale konstruktywny.

- Będziemy się z państwem spotykać i rozmawiać o tym, co się dotychczas udało, a co można zrobić lepiej. Chodzi o to, by stworzyć lepsza strategię, która będzie wsparciem dla organizatorów kultury w mieście – mówili przedstawiciele zespołu DNA Miasta podczas spotkania inaugurującego prace.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt