Deklaracja w sprawie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Przedstawiciele miast i gmin związanych historycznie z Bitwą Warszawską podpisali w Warszawie wspólną deklarację o powołaniu Samorządowego Komitetu na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Uroczystość odbyła się Senacie RP, a sygnatariuszem deklaracji został również marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że z dumą powinniśmy świętować rocznicę Bitwy Warszawskiej, naszego zwycięstwa i ocalenia niepodległości. Byliśmy wtedy zjednoczeni jako naród oraz państwo wielu kultur i religii.

- Bardzo ważna jest rola edukacji. Poprzez prezentacje lokalnych bohaterów i ich osiągnięć wojennych pragniemy zainteresować młode pokolenie historią Polski i podkreślić znaczenie tych wielkich wydarzeń – powiedziała wiceprezydent Joanna Skrzydlewska, która podpisała deklarację w imieniu władz Łodzi. 

Głównym celem komitetu jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej jako epokowego wydarzenia, które zmieniło losy Europy i świata. Miasta zobowiązały się do wzajemnej współpracy w tej sprawie oraz wspierania inicjatywy utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Łódź i łodzianie w czasie wojny polsko-bolszewickiej

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Łódź stanowiła bardzo istotne zaplecze dla walczących wojsk. Miasto było nowoczesne i posiadało kadrę techniczną na najwyższym krajowym poziomie. Znajdowały się tutaj fabryki produkujące maszyny lub ich elementy. Łatwo było je przekształcić w wojskowe warsztaty remontowe. Działały szpitale założone jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Przede wszystkim jednak trzeba wspomnieć o nowocześnie myślących i wszechstronnie wykształconych ludziach. Jednym z nich był łodzianin Jan Kowalewski, genialny kryptolog, który złamał sowieckie szyfry i umożliwił odczytanie 3 tysięcy depesz bolszewickich. Dało to wojskom polskim niekwestionowaną przewagę w Bitwie Warszawskiej i przyczyniło się to do naszego zwycięstwa. Senat RP ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.

Łódź była też garnizonem dla 1 pułku czołgów. Stacjonowało u nas 120 najnowocześniejszych wtedy czołgów Renault FT 17. Wyruszały stąd na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej. W Łodzi szkolono załogi, a czołgi przechodziły remonty.

Około 20 tys. łodzian uczestniczyło w wojnie, a szczególnie wyróżniły się 28 i 31 Pułk Strzelców Kaniowskich. W pierwszym z nich służył kapitan Stefan Pogonowski poległy pod Wólką Radzymińską bohater wojenny. Pod Ossowem poległ związany z Łodzią ks. Ignacy Skorupka.

W szpitalach łódzkich leczyli się i byli otaczani opieką ranni żołnierze. W Łodzi przygotowano ok. 1000 łóżek dla rannych i chorych.  Najciężej ranni, których nie udało się uratować, spoczęli na łódzkich cmentarzach.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt