Do przedszkola już bez kolejek

Bez mierzenia temperatury, z dodatkowymi pracownikami do pomocy i otwarciem szatni dla większej liczby dzieci z rodzicami, ale z zachowaniem dystansu społecznego - poranne wejścia do przedszkoli udało się usprawnić i kolejki zniknęły. Drugiego dnia nowego roku szkolnego w placówkach zjawiło się około 12 tys. z ponad 18 tys. zrekrutowanych maluchów.

???????????????????????????????

- Pierwszy dzień funkcjonowania przedszkoli w nowych warunkach pokazał, że bardzo ogólne wytyczne ministerstwa pozwalają co prawda dyrektorom na elastyczność ale z drugiej strony są też przyczyną kolejek - powiedział Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ. - Jeszcze wczoraj na polecenie wiceprezydent Moskwa-Wodnickiej został zwołany sztab kryzysowy z udziałem dyrektorów przedszkoli i wspólnie udało się wypracować rekomendacje, które pomogą problemy rozwiązać.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka podkreśliła, że kolejki przed wejściami do przedszkoli pojawiały się w wielu miastach Polski jeśli nie we wszystkich a były wynikiem także konieczności odebrania od rodziców dokumentów m.in. pisemnych zgód na pomiar temperatury.  Dodała, że udało się wypracować rozwiązania, które mogą znacznie usprawnić zarówno poranne wejścia do przedszkoli jak i popołudniowe odbieranie dzieci.

- Tam gdzie jest możliwość zostały otwarte dodatkowe wejścia do placówek a do pomocy w odbieraniu dzieci od rodziców skierowani zostali dodatkowi pracownicy - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Rodzice mają prawo wejść tylko do szatni, pomóc dziecku się rozebrać a dalej maluch idzie z nauczycielem myć rączki i dołącza do swojej grupy. Pierwszego dnia do szatni wchodził jeden rodzic co też powodowało kolejki, teraz wchodzi kilkoro oczywiście zachowując dystans społeczny. Kolejna rekomendacja dotyczy mierzenia temperatury - teraz to rodzice przed wyjściem z domu rano mierzą dziecku temperaturę.

Wiceprezydent Łodzi zaapelowała do rodziców aby w miarę możliwości przyprowadzali dziecko do placówki wcześniej albo zgodnie z godzinami zajęć w poszczególnych oddziałach.

- Nie mamy dziś sygnałów o kolejkach co oznacza, że dyrektorzy wdrożyli nasze zalecenia - dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.

W Przedszkolu Miejskim nr 221 kolejek już nie było mimo, że jest w nim 85 maluchów. Ale zrezygnowano z mierzenia temperatury przed wejściem a do szatni wpuszczano 5 lub 7 rodziców z dziećmi.

- Mam prośbę i apel do rodziców, aby odpowiedzialnie potraktowali kwestie bezpieczeństwa i codziennie rano oraz wieczorem mierzyli dzieciom temperaturę i przyprowadzali do nas zdrowe maluchy - mówiła Beata Lewandowska, dyrektor PM 221. - Ważne jest także i to, aby rodzice przyprowadzali dzieci w godzinach pracy oddziałów, więc proszę w miarę możliwości dopasować się do tych godzin.

W Przedszkolu Miejskim 221 pierwszego dnia nie było dużych kolejek, a czas oczekiwania na wejście nie był dłuższy niż 10 minut.

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt