Dodatkowe pieniądze na zimową pomoc dla osób bezdomnych

Ponad 190 ciepłych posiłków wydano minionej nocy podczas kursu "Autobusu dla potrzebujących", a dwie osoby przewieziono do noclegowni.

Konferencja prasowa wiceprezydenta Tomasza Treli -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Konferencja prasowa wiceprezydenta Tomasza Treli , fot. Monika Pawlak / UMŁ

Codziennie około 100 osób szuka schronienia w dziennej świetlicy, która działa przy al. Piłsudskiego 119. Streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej codziennie odbierają od łodzian sygnały o osobach, które mogą potrzebować pomocy. - Apeluję do mieszkańców by reagowali jeśli zauważą kogoś, kto może potrzebować pomocy, wystarczy telefon do straży miejskiej albo do MOPS, każdy taki sygnał sprawdzimy - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi dodając: - W tym trudnym czasie osoby bezdomne otaczamy szczególną opieką, są schroniska czy noclegownie, zapewnimy im także ciepłą odzież, koce, śpiwory. W autobusie i świetlicy dostaną też ciepły posiłek.

Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podkreśla, że o skali potrzeb świadczy liczba posiłków jakie co wieczór są wydawane z autobusu. Tylko w grudniu było ich ponad 4 tysiące, a w całym 2017 roku ponad 15 tysięcy. - Autobus jeździ tą samą trasą od wielu lat, wyjeżdża co wieczór nawet w trudnych warunkach pogodowych - dodaje Rydzewski.

Zgodnie z obietnicami w tym roku w budżecie miasta zapisano większe pieniądze zarówno na autobus jak i świetlice, a oba te zadania na zlecenie miasta realizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Łącznie budżet na oba zadania wzrósł o prawie 25 tysięcy. - Proszę też łodzian, którzy mają niepotrzebną odzież zimową: kurtki, swetry, bluzy albo buty aby jej nie wyrzucali. Jeśli ubrania się znudziły albo nie pasują, ale można je nosić to proszę je przynieść do MOPS albo do streetworkerów na ulicę Wschodnią. Osobom bezdomnym ciepłe ubrania mogą uratować nawet życie - tłumaczy wiceprezydent Trela.

Autobus dla potrzebujących to łódzki pomysł, który kopiują inne samorządy. Od grudnia ubiegłego roku Gdańsk uruchomił taką formę pomocy - autobus również jeździ nocami.

Polecane aktualności

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Łódź edu kul | szkolimy w ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

W ramach pakietu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ proponujemy udział w cyklu bezpłatnych szkoleń i warsztatów. Są... więcej

Kontakt