Dom Dziennego Pobytu na Księżym Młynie otwarty po rewitalizacji

W ramach rewitalizacji Księżego Młyna kompleksowy remont przeszedł budynek zajmowany przez Dom Dziennego Pobytu przy ulicy Fabrycznej 19. Dla korzystających z Domu seniorów oznacza to poprawę warunków, m.in. będą mogli jadać posiłki ugotowane na miejscu, w zupełnie nowej kuchni.

Uroczystość otwarcia Domu Dziennego Pobytu
Otwarcie DDP nie mogło obyć się bez przecięcia wstęgi
5 zdjęć
Uroczystość otwarcia Domu Dziennego Pobytu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W obiekcie, który ma ok. 300 m kw. powierzchni, przeprowadzono m.in. wymianę okien i posadzek, docieplenie, wymianę instalacji i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Renowacji poddano zabytkowe drzwi z kolorowymi szybami, które stanowią największą ozdobę i przypominają o historii tego miejsca. DDP został również dostosowany w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co widać już przy wejściu, gdzie zbudowano podjazd dla wózków.

W trakcie rewitalizacji budynku powstała także profesjonalna kuchnia z wyposażeniem. To duża zmiana w funkcjonowaniu tego DDP, bo wcześniej  posiłki dla podopiecznych dostarczane były w formie cateringu. Teraz zatrudniono panią kucharkę, która na miejscu zatroszczy się o podniebienia seniorów.

- Rozpoczynamy test jakości – bo Państwo, którzy będziecie codziennie tutaj przychodzić, sami sprawdzicie, czy ten remont nam wyszedł. Chciałbym też podziękować Zarządowi Inwestycji Miejskich, który zrealizował inwestycję. Chyba zgodzicie się Państwo ze mną, że obiekt jest nie do poznania – powiedział w środę podczas uroczystego otwarcia wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Wiceprezydent zapowiedział również, że w Łodzi będą powstawać nowe miejsca oferujące różnego rodzaju usługi dla seniorów; m.in. w tym roku rozpocznie się remont budynku na rogu ul. Próchnika i Zachodniej, gdzie powstanie 9. Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora.

- Dom przy ul. Fabrycznej to już drugi obiekt na Księżym Młynie, który Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi otwiera po rewitalizacji. Wcześniej podobną kompleksową przemianę przeszła działająca na tym osiedlu świetlica dla dzieci i młodzieży – podkreślił Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Bardzo nas cieszy, że zarówno ci młodsi, jak i starsi łodzianie, którzy korzystają z naszych placówek, mogą przebywać w coraz lepszych warunkach i to w miejscu, będącym jedną z największych turystycznych atrakcji Łodzi. Księży Młyn pięknieje, a dopełnieniem jego przemiany jest rewitalizacja społeczna – tworzymy przyjazne miejsca dla osób potrzebujących wsparcia i staramy się, by nasi podopieczni czuli się w nich jak w domu.

Przed modernizacją z placówki przy ul. Fabrycznej korzystało 30 osób, które na czas prac (remont zaczął się w sierpniu 2023 r.) skierowane zostały do innych DDP. Zapisy do DDP przy Fabrycznej wciąż trwają – na razie wracają do niego dawni pensjonariusze, ale Domem interesują się także mieszkający w okolicy seniorzy, którzy wcześniej nie uczestniczyli w życiu tego miejsca.

Miasto Łódź prowadzi w sumie 16 domów dziennego pobytu, przy czym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  zarządza 15 z nich, a jeden funkcjonuje w strukturze domu pomocy społecznej.

DDP przy ul. Fabrycznej 19 jest czwartą tego typu placówką ulokowaną w budynku, który przeszedł tak kompleksowe zmiany. Wcześniej na potrzeby najstarszych mieszkańców miasta w zrewitalizowanych kamienicach otwarte zostały DDP przy ul. Sienkiewicza 79, przy ul. Tuwima 33 oraz DDP dla Osób z Niepełnosprawnościami przy ul. Piotrkowskiej 142.

Dom Dziennego Pobytu, który wznawia działalność przy ul. Fabrycznej, powstał w sierpniu 1974 r. Początkowo jego siedziba mieściła się przy ul. Kopcińskiego 79, a w 1976 r. została przeniesiona do obecnej lokalizacji na Księżym Młynie.

Remont budynku, zrealizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi w ramach projektu „Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II”  kosztował 1,5 mln zł, a wyposażenie DDP ok. 200 tys. zł.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt