Dotacja 1,7 miliarda na tunel, który połączy dworce Fabryczny i Kaliski

Ponad 1,7 miliarda złotych od Unii Europejskiej na tunel, który połączy dworce Fabryczny i Kaliski. Komisja Europejska poinformowała we wtorek, 28 sierpnia o przyznaniu środków z Funduszu Spójności.

fot. CC0 license
Tunel utworzy coś na kształt metra, którym szybko będziemy przemieszczać się po Łodzi

Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 411 mln euro (ponad 1,7 miliarda złotych) na dokończenie budowy tzw. łódzkiego metra, czyli tunelu średnicowego. Jest to jeden z ostatnich, ale za to kluczowy element układanki pod nazwą Nowe Centrum Łodzi.

NCŁ to projekt, który od samego początku powstawał w Łodzi, z inicjatywy miasta rozpoczęto prace nad planami przebudowy terenów w ścisłym centrum miasta. Projekt poza inwestycjami miejskimi takimi jak budowa EC1, przebudowa przestrzeni publicznych, etc. zawierał także najistotniejszy projekt, który determinował wszystkie inne, czyli realizację przeprowadzenia linii średnicowej pod miastem. Wizje, które snuto od kilkudziesięciu lat, stały się faktem, kiedy to w sierpniu 2011 r. w obecności przedstawicieli PKP PLK, PKP S.A. oraz Miasta, czyli Prezydent Hanny Zdanowskiej została podpisana umowa na budowę I etapu, czyli zagłębienie dworca na poziom -16 metrów wraz z budową tunelu od stacji Łódź Niciarniana do stacji Łódź Fabryczna.

Przy udziale funduszy europejskich udało się wybudować nową stację, przebudować układ drogowy i przestrzenie publiczne w samym centrum NCŁ. W wyniku inwestycji, Nowe Centrum Łodzi stało się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, jednakże do pokonania została jeszcze jedna bariera, która ograniczała zainteresowanie inwestorów, czyli przebicie tunelu pod centrum miasta.

Dzięki mieszkańcom, zaangażowaniu prezydent Hanny Zdanowskiej i Marszałka Województwa Łódzkiego, udało się uzgodnić z PKP PLK, iż sam tunel bez stacji pośrednich nie będzie pełnił takich funkcji jak powinien. W 2016 roku udało się w porozumieniu z PKP PLK i wykonawcą Studium Wykonalności wprowadzić do opracowania dodatkowe stacje pośrednie, tj. Łódź Śródmieście (na skrzyżowaniu Zachodnia/Zielona/Kościuszki) oraz Łódź Polesie w rejonie ulicy Ogrodowej (na terenie przyszłych Ogrodów Karskiego). Dopiero w takim modelu budowa tunelu średnicowego i stacji pośrednich ma sens, gdyż będzie pełniła funkcję łódzkiego metra.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt