Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian

W czwartek, 23 stycznia, obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji Urząd Miasta Łodzi wspólnie z radnymi Rady Miejskiej rozdał łodzianom pół tysiąca bawełnianych toreb na zakupy.

fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian
5 zdjęć
fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Z okazji Dnia Bez Opakowań Foliowych Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ oraz Antonina Majchrzak i Marcin Hencz, radni Rady Miejskiej w Łodzi, rozdali na placu Barlickiego 500 bawełnianych toreb na zakupy.

Jak podkreśla radna Antonina Majchrzak, wyprodukowanie foliówki na zakupy dosłownie trwa sekundę, zwykle używamy jej tylko raz i wyrzucamy na śmieci, gdzie rozkłada się blisko 400 lat. – Warto mieć tę świadomość i ponosić odpowiedzialność za nasze środowisko, szczególnie gdy mamy możliwość skorzystania z ekologicznych zamienników wielokrotnego użytku. W trosce o środowisko naturalne Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie obowiązek wycofywania się z jednorazowych plastikowych foliówek, sztućców, talerzyków itp. przedmiotów, które mają swoje zamienniki z ekologicznych surowców - powiedziała radna Antonina Majchrzak i dodała: – Rozdając te płócienne torby wielokrotnego użytku chcemy pokazać, że miastu zależy na środowisku.

Radny Marcin Hencz powiedział: - Dzień Bez Opakowań Foliowych powinien skłonić nas wszystkich do zadumy, czy rzeczywiście potrzebujemy tak wielu plastikowych opakowań. Powinniśmy bardziej ekologicznie podchodzić do tego, co i w jakim opakowaniu kupujemy, żebyśmy nie produkowali aż tyle śmieci. Może trudno nam objąć wyobraźnią 400 lat, jakie potrzeba na rozkład foliówki, ale powinny przemówić nam do wyobraźni obrazki różnych zwierząt zaplątanych w nasze plastikowe odpady. Lekkomyślnie podejście ludzi do problemu plastikowych odpadów powoduje, że zwierzęta cierpią i umierają.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ przekonuje, że drobnymi gestami, niewielkim wysiłkiem każdy może zadbać o środowisko i klimat Ziemi. Przykładem takich działań może być zamiana jednorazowych foliówek na płócienne torby na zakupy, które mogą być używane miesiącami. – Już teraz na Pacyfiku pływa plama plastikowych odpadów wielkości Polski. I niestety się powiększa, bo wciąż plastikowe foliówki są szeroko stosowane – dodał dyrektor Maciej Riemer.

Przypomnijmy, że inicjatywa rezygnacji z foliówek powstała 12 lat temu w Łodzi. Jej autorem był Krzysztof Piątkowski, ówczesny radny Rady Miejskiej w Łodzi, a obecnie poseł na Sejm RP. Łódzka inicjatywa została w późniejszych latach podchwycona i wprowadzona przez wiele samorządów w Polsce.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt