Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian

W czwartek, 23 stycznia, obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji Urząd Miasta Łodzi wspólnie z radnymi Rady Miejskiej rozdał łodzianom pół tysiąca bawełnianych toreb na zakupy.

Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ
Dzień Bez Opakowań Foliowych. Pół tysiąca bawełnianych toreb dla łodzian , fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Z okazji Dnia Bez Opakowań Foliowych Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ oraz Antonina Majchrzak i Marcin Hencz, radni Rady Miejskiej w Łodzi, rozdali na placu Barlickiego 500 bawełnianych toreb na zakupy.

Jak podkreśla radna Antonina Majchrzak, wyprodukowanie foliówki na zakupy dosłownie trwa sekundę, zwykle używamy jej tylko raz i wyrzucamy na śmieci, gdzie rozkłada się blisko 400 lat. – Warto mieć tę świadomość i ponosić odpowiedzialność za nasze środowisko, szczególnie gdy mamy możliwość skorzystania z ekologicznych zamienników wielokrotnego użytku. W trosce o środowisko naturalne Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie obowiązek wycofywania się z jednorazowych plastikowych foliówek, sztućców, talerzyków itp. przedmiotów, które mają swoje zamienniki z ekologicznych surowców - powiedziała radna Antonina Majchrzak i dodała: – Rozdając te płócienne torby wielokrotnego użytku chcemy pokazać, że miastu zależy na środowisku.

Radny Marcin Hencz powiedział: - Dzień Bez Opakowań Foliowych powinien skłonić nas wszystkich do zadumy, czy rzeczywiście potrzebujemy tak wielu plastikowych opakowań. Powinniśmy bardziej ekologicznie podchodzić do tego, co i w jakim opakowaniu kupujemy, żebyśmy nie produkowali aż tyle śmieci. Może trudno nam objąć wyobraźnią 400 lat, jakie potrzeba na rozkład foliówki, ale powinny przemówić nam do wyobraźni obrazki różnych zwierząt zaplątanych w nasze plastikowe odpady. Lekkomyślnie podejście ludzi do problemu plastikowych odpadów powoduje, że zwierzęta cierpią i umierają.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ przekonuje, że drobnymi gestami, niewielkim wysiłkiem każdy może zadbać o środowisko i klimat Ziemi. Przykładem takich działań może być zamiana jednorazowych foliówek na płócienne torby na zakupy, które mogą być używane miesiącami. – Już teraz na Pacyfiku pływa plama plastikowych odpadów wielkości Polski. I niestety się powiększa, bo wciąż plastikowe foliówki są szeroko stosowane – dodał dyrektor Maciej Riemer.

Przypomnijmy, że inicjatywa rezygnacji z foliówek powstała 12 lat temu w Łodzi. Jej autorem był Krzysztof Piątkowski, ówczesny radny Rady Miejskiej w Łodzi, a obecnie poseł na Sejm RP. Łódzka inicjatywa została w późniejszych latach podchwycona i wprowadzona przez wiele samorządów w Polsce.

Polecane aktualności

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Better Collective Poland, to część duńskiej marki BC, działającej w obszarze marketingu. Polska jest... więcej

Na Widzewie Kino Przytulne. Przenosi się do wyremontowanego Domu Kultury "502"

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ratujemy Kino Przytulne, które zostało wyrzucone z ŁDK. Z zupełnie nową ofertą przeniesie się do... więcej

Kolej Dużych Prędkości przetnie Złotno? Dlaczego rząd rezygnuje z tzw. południowego wariantu KDP?

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Rząd rezygnuje z południowego wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Łódź i w zamian... więcej

Trwa akcja wymiany pieców. Wniosek na dofinansowanie trzeba złożyć do 31 marca

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Akcja wymiany starych pieców i palenisk na ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem... więcej

Rozlicz PIT, wygraj pieniędzy plik. Już ponad milion złotych w łódzkim budżecie dzięki Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Wylosowano kolejnych zwycięzców tygodniowej nagrody Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi.... więcej

Kontakt