- Rok temu z Klubem Sportowym Orzeł podpisaliśmy list intencyjny i zobowiązaliśmy się, że będziemy wspólnie pracować nad rozwojem klubu oraz nad modernizacją i rozbudową jego bazy sportowej. Dzisiaj mamy już przygotowany projekt uchwały rady miejskiej, na mocy której KS Orzeł przez 29 lat będzie dzierżawcą terenu przy ul. 6 Sierpnia – poinformował we wtorek wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Jeśli radni przyjmą uchwałę, to Orzeł przejmie od MOSiR m.in. dwa małe sztuczne boiska i będzie mógł już realnie myśleć o nowych inwestycjach na terenie starego stadionu żużlowego, na którym wykorzystuje obecnie płytę główną.
- Na tym terenie rozpoczęliśmy już rozbiórkę wszystkich zbędnych elementów, żeby klub mógł tutaj realizować swoje bardzo ambitne zamierzenia. W miejscu starego stadionu chcemy wybudować dwa boiska piłkarskie. Powstać ma również pierwsza w historii Polski strzelnica wybudowana od podstaw oraz lekka hala treningowa. Wszystko w oparciu o środki zewnętrzne, pochodzące z Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Sportu – poinformował Trela.
Dodał, że wiodącym podmiotem całego przedsięwzięcia będzie KS Orzeł. – My przekazujemy teren i deklarujemy, że w przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych klub będzie mógł liczyć na wkład własny miasta – dodał wiceprezydent.
Z takiego rozwoju sytuacji zadowolony jest prezes KS Orzeł Edward Potok. Jego zdaniem realizacja wszystkich planów będzie kosztowała ok. 30 mln zł, a część pieniędzy klub otrzyma od wspomnianych wcześniej ministerstw.
- Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z władzami miasta. Wszystkie ustalenia dokonane rok temu są realizowane. Mamy plan, który przedstawiliśmy i jeśli jutro na radzie miejskiej zostanie przegłosowana korzystna dla nas decyzja, to rozpoczynamy działania. Jesteśmy już po rozmowach z dwoma ministerstwami i myślę, że nasze zamierzenia zostaną zrealizowane. Dajemy sobie na to czas do 2021 – powiedział Potok.
Obecny na konferencji dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk przypomniał, że na terenach przy 6 Sierpnia klub kierowany obecnie przez Potoka funkcjonuje od roku 1923. - Początkowo jako Klub Sportowy Strzelców Kaniowskich, później jako Wojskowy Klub Sportowy Orzeł. Dochował się siedmiu olimpijczyków. Pierwszym w 1924 w Paryżu był Bolesław Gościewicz, który reprezentował jeszcze Klub Sportowy Strzelców Kaniowskich. Później było sześcioro innych, w różnych dyscyplinach. Orzeł miał prężną sekcję kolarską z olimpijczykami Jerzym Głowackim, Bernardem Kręczyńskim i Krzysztofem Sujką. Na igrzyskach byli też ciężarowcy Włodzimierz Jakób oraz Antoni Pawlak i oczywiście ikona tego klubu Agnieszka Nagay, czterokrotna olimpijka w strzelectwie – powiedział Kondraciuk.
Klub Sportowy Orzeł, w którym aktualnie działają sekcje piłkarska i strzelecka, nie ma nic wspólnego z założonym w roku 2005 Klubem Żużlowym Orzeł.