EC1 nakręca!

Edukacja ekologiczna, zielone dachy, prelekcje na rowerach… Ulokowane w historycznej elektrowni wodno-węglowej EC1 bardzo poważnie traktuje tematykę ekologiczną. Dysponując wspaniałą wystawą, która prezentuje konwencjonalne i alternatywne sposoby przetwarzania energii oraz rozwój cywilizacji od hałdy węgla aż po loty w kosmos, każdego dnia budzimy ciekawość i świadomość związaną z przeszłością i przyszłością naszego świata. Warto podkreślić, że jednymi z najchętniej wybieranych przez grupy zajęć z naszego repertuaru są te, które poświęcamy ekstremalnym zjawiskom pogodowym oraz unikalne warsztaty ekologicznych pod nazwą "Akcja - Biodegradacja!"

Podczas tych ostatnich m.in. omawiamy temat biodegradacji i kompostowania oraz przygotowujemy... folię z jadalnych surowców! Od jesieni 2021 r. planujemy dodatkowe zajęcia, które będą związane z tematyką ekologiczną, zarządzaniem zużyciem energii a także grę fabularną, która wciągnie zaangażowane osoby w świat energii atomowej. Jak widać stawiamy sobie za cel edukowanie i uczenie o zmieniającym się świecie przez angażujące, inspirujące formy, które dodatkowo wzmacniają umiejętności współpracy. Z globalnymi wyzwaniami możemy sobie poradzić tylko wspólnie!

Architektura EC1 zawsze robi duże wrażenie ale sama historyczna wartość czy skala projektu to jeszcze nie wszystko. Jako obiekt poprzemysłowy, EC1 ma ograniczoną powierzchnię jeśli mowa o terenach zielonych. Tym cenniejsze i ważniejsze jest, aby ją powiększać. Podczas rewitalizacji zaplanowano to m.in. przez zielone, ekologicznie czynne dachy które znajdują się w budynkach NCKF oraz CNiT EC1. Niebawem pojawią się na nich ule i bez opuszczania budynku CNiT EC1 będzie można podejrzeć życie pszczelich rodzin.

Obiekt EC1 Wschód (NCKF i Planetarium EC1) został wyposażony w instalację solarną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zadbano też o większą retencję wód deszczowych. Instytucja wykorzystuje także wodę opadową do spłukiwania toalet w budynku Rozdzielni CNiT EC1, a to tylko część wprowadzonych rozwiązań. Godne podkreślenia jest również to, że przy obecnie realizowanych inwestycjach aspekt ekologiczny jest oczywiście brany pod uwagę.

Jak widać EC1 chce być zielone nie tylko w obszarze edukacji i nauki. Wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej - oddział Zielona Łódź zapraszamy na wycieczki rowerowe, które w rekreacyjnej i zdrowej formie pozwolą poznać Energię Miasta (to przejazd szlakiem historycznych i obecnie działających elektrowni Łodzi), podążyć śladem łódzkich rzek oraz poznać oczyszczalnię ścieków oraz dowiedzieć się czym jest wierzba energetyczna. Trasy przejazdów i opowieści zapewnią animatorzy EC1. Każda z wycieczek da uczestniczkom i uczestnikom szansę na poznanie historii Elektrowni Łódzkiej, ponieważ trasy ma swój start właśnie na terenie EC1.

Śladem rzek (8 sierpnia 2021)

connect.garmin.com/modern/activity/6762348761

33,56 km, ok. 2,5 godziny

Oczyszczalnia (5 września 2021)

connect.garmin.com/modern/activity/6722918347

32,10 km, ok. 3 godzin

Pomysł rowerowych wycieczek ma ciekawą genezę. W EC1 działa coraz liczniejsza nieformalna grupa miłośników rowerów. Przynajmniej raz w miesiącu jej członkinie i członkowie wybierają się wspólne wycieczki, które pozwalają dotrzeć do bardzo ciekawych miejsc w bliskiej odległości od naszego miasta. Naprawdę  często można doznać małych olśnień widząc, jak piękne okolice i miejsca znajdują się zaskakująco blisko Łodzi! Oczywiście sama droga pokonywana siłą własnych mięśni jest dużą nagrodą. Członkinie i członkowie tej grupy chcą się podzielić właśnie tymi zachwyceniami i wiedzą – mówi Michał Kędzierski z  CNiT EC1 - EC1 jest pięknym obiektem ale jego serce, to zespół i ludzie. Poznajmy się zatem jeszcze lepiej. Nasze rowerowe przejazdy okazały się lepszymi narzędziami integrującymi niż niejedno szkolenie, które odbywaliśmy w takim celu.

Wycieczki odbywają się w cyklu rowerowych przejazdów realizowanych przez Zieloną Łódź i są bezpłatne dla uczestniczek oraz uczestników.

Działający w strukturze EC1 zespół Łódź Film Commission, który zawiaduje najstarszym w Polsce funduszem filmowym, postawił sobie za cel znalezienie skutecznych rozwiązań przyczyniających się do spowolnienia degradacji naszej planety. Kluczowym działaniem jest propagowanie idei zrównoważonej produkcji – green filmingu, świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej ekologiczny.

Promowanie idei zielonej produkcji zostało zainicjowane przy Łódzkim Funduszu Filmowym - poprzez wprowadzenie poświęconemu temu tematowi zapisu oraz nowego załącznika – guidelinesów. Wytyczne są narzędziem pozwalającym zminimalizować szkodliwy wpływ środowiskowy poszczególnych obszarów produkcji np. w zakresie transportu, cateringu, organizacji biura. Elementem uzupełniającym  są projekty graficzne w postaci trzech map, obejmujących kolejno: biuro, wnętrze, plener.

Przedstawicielki ŁFC biorą czynny udział w pracach grupy roboczej „Zielona produkcja”, którą tworzą fundusze regionalne, producenci, nadawcy telewizyjni, studia filmowe. Jej celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej w środowisku audiowizualnym. Grupa we współpracy z Sekcją RFF przy KIPA planuje przeprowadzenie panelu dyskusyjnego oraz warsztatów z zakresu zrównoważonej produkcji w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Obecnie zespół ŁFC pracuje nad bazą lokalnych dostawców działających w myśl zrównoważonego rozwoju, korzystających z lokalnych zasobów, oferujących ekologiczne produkty i usługi.

Wracając do Centrum Nauki i Techniki EC1 warto przypomnieć, że wciąż można w nim oglądać unikatową w skali Polski wystawę pyłków roślin. To supertrwałe drobiny, które z pozoru wydają się jedynie zazwyczaj pyłem. Jednak pod mikroskopem fascynują szeroką gamą kształtów i niezwykłą strukturą powierzchni. Na wystawie „Tajemnice pyłków” prezentowane są wykonane przez CNiT EC1 przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia 20 pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na podstawie tych zdjęć zostały zaprojektowane i wydrukowane ich modele w 3D a wykorzystany do tego materiał jest biodegradowalny i tworzy się go z... kukurydzy. "Tajemnice Pyłków" to zaproszenie do mikroświata. Okazuje się, że pyłki często mają kształty i wzory równie atrakcyjne, jak kwiaty z których pochodzą. Bogactwo struktur pyłków jest ogromne. Prezentujemy zaledwie 20, a może aż 20 pyłków, i każdy jest inny, nie ma w tej grupie dwóch podobnych. Zauważmy, że w świecie przyrody te niezauważalne drobiny mają olbrzymie znaczenie, wszystko jest bowiem ze sobą powiązane - najmniejsze obiekty wpływają na los największych a uświadomienie sobie tego jest ważnym krokiem w ekologicznej świadomości.

Wierzymy zatem, że splot tych wszystkich aktywności EC1 Łódź przyniesie ważny i wielowymiarowy efekt.

Polecane aktualności

O Climate City Mission i NEEST w Brukseli

MM / KS

Prezydent Hanna Zdanowska uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu URBAN Intergroup pod przewodnictwem… więcej

53 lata temu Łódź stanęła w obronie swoich praw. W Manufakturze obchodzono rocznicę strajku włókniarek.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W 1971 r. łódzcy włókniarze i włókniarki przerwali pracę na znak protestu przeciwko podwyżkom… więcej

Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego… więcej

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim… więcej

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian… więcej

Kontakt