Ekstraliga bez Budowlanych Łódź

W poprzednim sezonie w ekstralidze rugby Łódź była reprezentowana przez dwa zespoły. Drużyna Master Pharm Budowlani wywalczyła wicemistrzostwo Polski, a zespół KS Budowlani zapewnił sobie utrzymanie. W nadchodzących rozgrywkach nazwa Budowlani Łódź nie pojawi się jednak w ligowych zestawieniach. Ekipa KSB wycofała się z rywalizacji, a wicemistrzowie kraju przystąpią do niej pod nowym szyldem.

- Nasza drużyna ekstraligowa będzie występowała pod nazwą Master Pharm Rugby Łódź, ale nadal będzie zarządzana przez spółkę Budowlani Rugby S.A. Sponsorem tytularnym pozostaje Master Pharm, sponsorem strategicznym Miasto Łódź, a jednym z największych sponsorów zespołu nadal też będzie Veolia Energia Łódź.  – poinformował dyrektor klubu Mirosław Żórawski.

Powody zmiany nazwy wyjaśnił prezes Krzysztof Serafin. - Po ośmiu latach działalności jako Budowlani musimy zmienić nazwę. Nie jest to jednak decyzja naszego zarządu. To był proces, zapoczątkowany przez klub KS Budowlani. Ostatecznie w lipcu tego roku zarząd Polskiego Związku Rugby nakazał nam występować w rozgrywkach ekstraligi rugby pod nazwą nie wykorzystującą słowa Budowlani, jak również zaprzestania do korzystania z tradycji i historii klubu Budowlani z siedzibą w Łodzi. Nie zgadzaliśmy się z tą decyzją i odwołaliśmy się od niej, jednak na razie nic to nie dało – powiedział Serafin.

Dodał, że w uzasadnieniu decyzji PZP podkreślił, że powodem jej podjęcia było jedynie uregulowanie kwestii organizacyjnej dotyczącej rozgrywek i uniknięcie sytuacji, w której na tym samym szczeblu rozgrywkowym myliłyby się nazwy klubów. - Po wycofaniu się drużyny KS Budowlani z ekstraligi ten problem przestał istnieć, ale nie wpłynęło to na decyzję związku w kwestii nazwy naszego klubu. Musimy dostosować się do decyzji związku, bo grożą nam wysokie kary, z wykluczeniem z rozgrywek włącznie. Tak więc po 50 latach nazwa Budowlani Łódź zniknęła z mapy seniorskiego rugby. Dla wszystkich osób związanych z naszą dyscypliną i z tą nazwą to bardzo przykra sytuacja. Dlatego też będziemy walczyć o odzyskanie prawa do gry pod historyczną nazwą – zakończył Serafin.

Do walki o odzyskanie mistrzowskiego tytułu zespół prowadzony przez Przemysława Szyburskiego i Krzysztofa Szulca przystąpi jako Master Pharm Rugby Łódź. - Od wielu lat jesteśmy wizytówką miasta Łódź, dlatego ten człon w nazwie wydawał się naturalny – wyjaśnił Żórawski, który dołączył do sztabu szkoleniowego jako trener ataku. - Będziemy się starali tchnąć w drużynę nowego ducha i mamy nadzieję, że nasza gra będzie ładniejsza – dodał. Żórawski.

Po awansie piłkarzy ŁKS do PKO BP Ekstraklasy rugbiści musieli opuścić obiekt przy al. Unii Lubelskiej. Przenieśli się na drugi koniec łódzkiej trasy W-Z i w nadchodzącym sezonie będą grali na stadionie miejskim przy al. Piłsudskiego 138. Na tym obiekcie mecze wicemistrzów Polski będzie można oglądać po kupieniu biletu za 20 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy).  

W nowym sezonie w barwach Master Pharm Rugby Łódź nie wystąpią kontuzjowani Piotr Karpiński i Adrian Ignaczak, którzy są po zabiegach operacyjnych. Łukasz Kujawa, Dariusz Kaniowski i Tomasz Kozakiewicz postanowili natomiast zakończyć kariery. Życie nie zna jednak pustki, więc w kadrze pojawiło się kilku nowych graczy. Są nimi: Daniel Gdula (wypożyczony z Posnanii Poznań), Ukraińcy Denis Primuszenetski (Politechnika Odessa) i Nikita Mitin (Credo Odessa), Gruzini Davit Nibladze i Giorgi Koridze (przeszli z KS Budowlani Łódź), Krzysztof Justyński, Grzegorz Dułka, Maciej Rowiński (powroty po przerwach w karierze) i pochodzący z Łodzi Australijczyk Norbert Bałaciński.

W sezonie 2019/2020 mecze ekstraligi rugby będzie można obejrzeć na antenach telewizji Polsat. Łodzianie rozpoczną rywalizację 1 września. Tego dnia na obiekcie przy Piłsudskiego zmierzą się z Lechią Gdańsk (początek o godz. 17).

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt