- Zatem, gdzie jest ten obiecywany przez premiera Morawieckiego tańszy prąd? Gdzie obniżki stawek uchwalone przez Sejm pod koniec ubiegłego roku? – pytał Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Tegoroczne faktury zaczynają dopiero spływać do miejskich jednostek, ponieważ każda rozlicza się w innym systemie, ale jak dotychczas żadna nie dostała rachunku niższego niż rok temu. A porównujemy zużycie prądu, które jest na takim samy a czasami nawet nieco niższym poziomie!
Pod koniec grudnia 2018 roku Sejm przegłosował obniżkę stawek akcyzy oraz tzw. Opłaty przejściowej co miało dać realne obniżki cen energii. Mało tego, firmy energetyczne dostarczające prąd miały renegocjować zawarte w umowach na 2019 rok stawki do tych z czerwca 2018 roku czyli je obniżyć. W Łodzi jak dotąd nic takiego się nie wydarzyło, ponieważ firma PGE Obrót SA, z którą miasto w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej ma podpisaną umowę…. nie przyszła na spotkanie.
- Nie znam powodu nieobecności, nikt z PGE Obrót nie skontaktował się z nami w tej sprawie, nie zaproponował innego terminu a czas biegnie – dodał wiceprezydent Trela. – Zgodnie z nową ustawą mamy czas do końca marca na rozmowy z dostawcą energii, chcemy je rozpocząć jak najszybciej, ale na razie brakuje nam partnera, który nie wykazuje zainteresowania negocjacjami.
W podobnej sytuacji są wszystkie samorządy, które rozstrzygały przetargi na dostawę energii przed końcem 2018 roku i mają podpisane umowy na wyższe stawki niż w 2018 r., bo nowelizacja ustawy zmieniająca ceny energii a dokładnie gwarantująca ich obniżenie była uchwalana pod koniec grudnia. I powstał problem czy przetargi należy ogłaszać ponownie?
- Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wydał obowiązującą opinię, że samorządy mają renegocjować zawarte umowy z dostawcą, który wygrał przetarg i na podstawie protokołu z negocjacji podpisać aneks do umowy - wyjaśniła Małgorzata Gajecka, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Dyrektor Gajecka dodała, że w przyszłym tygodniu ponownie będzie usiłowała umówić spotkanie z przedstawicielami PGE Obrót, aby jak najszybciej sfinalizować negocjacje i aneksy do umów.
Nowelizacja obniżająca ceny prądu na rok 2019 zakłada, że do 1 kwietnia trzeba podpisać aneksy do zawartych wcześniej umów, ale nowe czyli niższe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia, a to oznacza, że łódzkie jednostki dostaną zwrot nadpłaconych środków. W świetle prawa – powinny.