Fotofestiwal 2022 w Łodzi - 40 wystaw, Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, piknik i Muzeum Lalki

W czwartek (9 czerwca) otwiera się Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. W programie znajdziemy kilkadziesiąt wystaw w temacie edycji: „Wspólnota” i szereg wydarzeń towarzyszących, łączących pokolenia.

mat. pras
Fotofestiwal. Morozova Olena Granny
4 zdjęcia
mat. pras
mat. pras
mat. pras
Francesca Todde
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W czwartek (9 czerwca) o godz. 19:00 w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 rozpocznie się 21. edycja Fotofestiwalu. Przed otwarciem ponad dziesięciu wystaw fotograficznych organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert ukraińskiego zespołu Yagody, który nawiązuje do tradycji słowiańskich i bałkańskich pieśni i łączy je ze współczesnym intrumentarium. W wieczór otwarcia wstęp na ekspozycje jest bezpłatny. 

– W programie znajdzie się, oprócz ponad 40 wystaw, szereg wydarzeń tworzonych dla i z członkami najbliższych festiwalowi społeczności – zapowiada Franek Ammer z kolektywu kuratorskiego. W trzech dzielnicach w Łodzi stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, w którym będzie można wykonać sobie portret z najbliższym sąsiadem. Wspólnie z mieszkańcami Księżego Młyna zaprosimy na piknik, targi staroci i rękodzieła oraz otwarcie nowej łódzkiej instytucji: Muzeum Lalki. W weekend otwarcia cała Piotrkowska przemieni się w festiwal muzyczny wielu kultur. 

21 edycja Fotofestiwalu - "Wspólnota"

Wszystkie wystawy łączy jeden temat, podczas tej edycji jest to Wspólnota”. Prace i doświadczenia silnych kobiet pokażą, jak wspólnota może stać się formą oporu i terapią po tragicznych wydarzeniach. W tej części m.in. projekt o pięciu siostrach, które postanowiły zbuntować się przeciwko przemocowym rodzinom i założyć nową, innowacyjną wspólnotę wiejską na przedmieściach miasta Meksyk. 

Francesca Todde opowie o międzygatunkowej współpracy na przykładzie działalności Tristana. Ten edukator ptaków rozwija autorski sposób komunikacji ze zwierzętami w oparciu o to, jak działają ich zmysły i na co reaguje ich wrażliwość – np. na intensywność spojrzenia czy nawet intencję stojącą za każdym ruchem Tristana. 

Projekty Daniela Szalaia i Marty Bogdańskiej zwrócą z kolei uwagę na zaprzęganie zwierzęcych zdolności do stricte ludzkich celów: hodowlę genetycznie zmodyfikowanych kur potrzebnych do produkcji szczepionek czy udział szpiegujących wiewiórek, gołębi fotografów i nuklearnych jaszczurek w konfliktach zbrojnych i innych działaniach militarnych.

To tylko część projektów odwołujących się do tematu wspólnoty – każdą wystawę będzie można obejrzeć w towarzystwie artystów i kuratorów je tworzących na specjalnych oprowadzaniach. W ramach wspólnotowych działań festiwal zaprosił do współpracy także festiwale, które nie mogły odbyć się w tym roku w swoich krajach – ze względu na cenzurę i reżim w Białorusi oraz rosyjską agresję na Ukrainę. 

Trzy wystawy w OFF Piotrkowska otworzy Miesiąc Fotografii w Mińsku i Odessa Photo Days – białoruscy i ukraińscy artyści pokażą projekty związane z płynnym pojęciem domu. W tym samym miejscu kolejną wystawą grupową świętować będzie trzydziestolecie swojego istnienia jedna z najbardziej prestiżowych europejskich szkół fotografii: Instytut Twórczy w Opavie. OFF Piotrkowska stanie się swoistą wycieczką po dokonaniach artystycznych naszych najbliższych sąsiadów.

Festiwal trwa do 26 czerwca. Harmonogram i więcej szczegółów na www.fotofestiwal.com 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt