Fotofestiwal 2022 w Łodzi. Masa atrakcji na długi weekend w Art Inkubatorze

Oprowadzania kuratorskie, układanie puzzli, impreza taneczna z kuratorami i producentkami w roli DJ-ów, a nawet intencjonalne nicnierobienie. Trwający w Łodzi 21. Fotofestiwal nie zwalnia tempa w długi weekend. Na zwiedzających w całym mieście czeka ponad 40 wystaw spiętych hasłem WSPÓLNOTA, które jest tematem przewodnim festiwalu.

fot. Łukasz Szeląg / FB Fotofestiwal
Masa atrakcji na długi weekend w ArtInkubatorze

W centrum festiwalowym Art_Inkubator przy Tymienieckiego 3 wolny czas będzie można spędzić na oglądaniu wystaw, ale też na sportowo, grając w badmintona czy ping-ponga.

W czwartkowy wieczór warto przenieść się do przestrzeni dawnej fabrycznej kotłowni na terenie Fuzji przy ulicy Milionowej, gdzie w partnerstwie z Polówką zorganizowany zostanie pokaz jednego z głośniejszych horrorów ostatnich lat – „Midsommar” w reżyserii Ari Astera.

– To gatunkowe ujęcie tematu festiwalu i jego mroczniejszego oblicza: wspólnoty przeradzającej się w niebezpieczny kult. Dodatkowych wrażeń dostarczy też sama sceneria przestrzeni dawnej elektrowni fabryki Scheiblera – zapewniają organizatorzy. 

Muzyka, wystawy, spotkania

Sobota będzie okazją do obejrzenia wystaw z Programu WSPÓLNOTA (Art_Inkubator) w towarzystwie ich kuratorów oraz do wizyty w Muzeum Książki Artystycznej (Tymienieckiego 24), gdzie będzie można… układać puzzle razem z artystką Basią Budniak, inicjatorką akcji I’m not a robot / Dlaczego obrazkowa CAPTCHA powoduje, że czuję się podle? Twórcy Fotofestiwalu – z zespołu kuratorskiego i producenckiego w sobotni wieczór przeniosą się do Niebostanu, by wcielić się w rolę DJ-ów. 

– DISKO ZAKVAS to kolektyw muzyczny powołany spontanicznie do życia w trakcie zeszłorocznego festiwalu. Jako organizatorzy Fotofestiwalu sami wcieliliśmy się w rolę DJ-ów. Ciągnie nas w stronę muzyki ze świata, afrykańskich, arabskich i latynoamerykańskich rytmów, 80’sów, a czasami w kierunku mocniejszych beatów electro, a charakteryzują nas kolorowe stroje – zachęcają. 

Długi weekend z Fotofestiwalem

To coś dla entuzjastów absolutnego nicnierobienia. Galeria Czynna w przewrotny sposób zinterpretowała hasło festiwalu: „czasami wspólnota, solidarność i wsparcie polegają na tym, by samemu wycofać się z czynu i umożliwić go innym”. Dlatego w niedzielę zaprasza na zwykłe spotkanie, a budżet niezrealizowanej wystawy przekażą ukraińskim artystom. 

Także w niedzielę będzie można się wybrać na spotkanie zorganizowane w konwencji dyskusyjnego klubu filmowego, a to za sprawą filmu, o którym nie da się nie rozmawiać. „Ostatni rycerze prawej strony”, zaprezentowany w sali teatralnej Art_Inkubatora, to ważny i odważny film Michała Edelmana o łódzkim oddziale ONR. Działania organizacji pokazane są z perspektywy członków stowarzyszenia, poznawanych z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. W czasie pokazu etiud studenckich Szkoły Filmowej w Łodzi zobaczyć będzie można także dokument „Oddech” Darii Kasperek.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt