Głosowanie w BO zakończone, zobacz labirynt z żywopłotu w Ogrodzie Botanicznym

Głosowanie w VI edycji Budżetu Obywatelskiego zakończone, ile osób wzięło w nim udział? Podsumowanie głosowania odbyło się przy najnowszej atrakcji Ogrodu Botanicznego, czyli labiryncie z żywopłotu.

mat. UMŁ
Tworzenie labiryntu z żywopłotu
4 zdjęcia
mat. UMŁ
mat. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

VI edycja Budżetu Obywatelskiego to 113490 osób, które wzięły udział w głosowaniu. Trwa jeszcze wprowadzanie głosów złożonych w sposób tradycyjny (papierowo), więc liczba ta zapewne jeszcze wzrośnie. Ostateczne wyniki, które projekty wygrały i będą realizowane, zostaną ogłoszone przed 21 października.

Tymczasem odwiedzamy miejsce, które zmieniło się dzięki poprzedniej edycji BO. W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi "wyrósł" labirynt z żywopłotu, a stworzyło go 4400 grabów, łączna powierzchnia to 2800 m2. - Motywacją do tego wniosku, była moja córka, stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć w Łodzi takie miejsce, gdzie można rodzinnie fajnie spędzić czas - mówi Michał Gurbski, pomysłodawca labiryntu.

Grab z gatunku carpinus betulus to ozdobna roślina bardzo często stosowana na żywopłoty. Dzięki temu, że naturalną cechą gatunku jest skłonność do wytwarzania odrośli korzeniowych, doskonale nadaje się do zagęszczania żywopłotów. Graby, które są posadzone w łódzkim Ogrodzie Botanicznym osiągną pożądaną wysokość 2 m w ciągu najbliższych 3 lat. Wówczas w labiryncie będą mogli się chować także dorośli. - Chciałem, żeby labirynt był w Ogrodzie Botanicznym, bo tutaj są profesjonaliści, którzy jak widać po tym jest mega fajnie zaprojektowany, jest system nawadniania, jest przemyślane od A do Z, że się tak szybko nie zniszczy - dodaje wnioskodawca.

Labirynt jest zaprojektowany w kształcie litery "L", prowadzą do niego cztery wejścia, ma także wiele zaułków i miejsc bez wyjścia, całość powierzchni to 2800 m2, długość labiryntu 70 m, szerokość 55m. - Zaprojektowany jest w ten sposób, że nie ma jednej drogi przejścia, także nie będzie można się tego nauczyć, jest kilka dróg, więc trzeba będzie się za każdym razem zastanawiać jak dotrzeć do wyjścia - mówi Dorota Mańkowska – naczelnik Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Całkowity koszt projektu to 245 tys. zł. Łódzki labirynt jest jedynym w Polsce utworzonym naturalnym labiryntem na terenie ogrodu botanicznego.

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt