- To hala bardzo mocno wyczekiwana w środowisku sportowym, bo takiego obiektu w Łodzi brakowało. Budowa rozpoczęła się w październiku 2016, a do końca maja ma być zakończona. Później czeka nas odbiór, rozruch technologiczny i przekazanie obiektu do MAKiS, który docelowo ma nim zarządzać – poinformował w środę wiceprzewodniczący rady miejskiej Paweł Bliźniuk.
Hala ma spełniać funkcje sportowe i rekreacyjne. W budynku o wysokości ponad 20 m znajdą się miejsca siedzące dla 3017 widzów - 2129 na trybunach stałych i 888 na teleskopowych, rozsuwanych – oraz boisko sportowe o wymiarach 54x28 m. Po złożeniu trybun teleskopowych do dyspozycji będzie powierzchnia 54x38,2 m, umożliwiająca podział sali na trzy boiska treningowe. W hali będzie można organizować krajowe imprezy sportowe, gdyż w zakresie zawodów rangi mistrzostw Polski ma spełniać wszystkie wymagania stawiane przez rodzime związki koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki.
- Ta hala była niezbędna również z innego powodu. Atlas Arena potrzebowała takiej przestrzeni rozgrzewkowej, by można było organizować mecze o randze mistrzostw świata i Europy. Będzie to także dobry prezent dla łódzkich siatkarek. Łódzki Klub Sportowy walczy o mistrzostwo Polski, a Budowlani też są w pierwszej czwórce – dodał Bliźniuk.
Podczas spotkania z dziennikarzami zadowolenia z nadchodzącego terminu zakończenia prac nie ukrywała z-ca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich Małgorzata Belta. - Będzie to piękna, kompaktowa hala, jakiej na pewno nam brakowało. Bardzo się cieszę, że jesteśmy już na końcowym etapie. Trwają już ostatnie prace wykończeniowe i sprzątanie – powiedziała Belta.
Informacje o aktualnym stanie inwestycji przekazał dyrektor kontraktu Jakub Oczkowski. - Jesteśmy na ostatniej prostej, która zazwyczaj jest długa. W zasadzie w każdej branży jest jeszcze do realizacji trochę brudnych, pylących robót. Przed nami 2, 3 tygodnie takich prac, zazębiających się już z robotami wrażliwymi, wymagającymi czystości. Sukcesywnie schodzimy piętrami na dół. Rozpoczęliśmy również montaż podłogi sportowej i trybun teleskopowych. Rzutem na taśmę do końca miesiąca to zrobimy. W maju czekają nas rozruchy poszczególnych instalacji – powiedział Oczkowski.
Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum spółek PRM Mosty Łódź i SKB. Miasto 12 października 2016 przekazało wykonawcy plac budowy. W tym samym miesiącu rozpoczęły się roboty ziemne oraz konstrukcyjne obiektu. Po zakończeniu prac żelbetowych, murarskich i instalacyjnych oraz montażu trybun stałych obiekt został przyłączony do sieci ciepłowniczej i energetycznej. W lipcu 2017 rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej dachu. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz hali: kładzenie glazury i terakoty, malowanie, montaż sufitów podwieszanych wyposażanie pomieszczeń, montaż podłóg sportowych i montaż trybun ruchomych.
Za realizację inwestycji wykonawca otrzyma zapłatę w wysokości 38 008 185,42 zł. Cała kwota pochodzi z budżetu miasta, gdyż Ministerstwo Sportu i Turystyki odmówiło wsparcia finansowego.