Innowacyjne rozwiązania dla klimatu

26 maja w łódzkim Orientarium zaprezentowane zostały rozwiązania przyszłości w dziedzinie energetyki.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Globalne zapotrzebowanie na energię wzrasta, napędzane rosnącą liczbą ludzi oraz podnoszeniem się poziomu ich życia. Co ważne – ONZ szacuje, że do 2050 roku około dwie trzecie ludności na świecie będzie mieszkać w miastach, zwiększając jeszcze popyt na kurczące się zasoby wody, żywności i energii. Dlatego właśnie tak ważne dzisiaj jest przeciwdziałanie zmianom klimatu wywołanym przez emisję m.in. dwutlenku węgla. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędna jest zmiana w światowym systemie energetycznym oraz stosowanie nowych, przyjaznych dla klimatu źródeł energii. Tę problematykę poruszała konferencja ekoINNOWACJE.

Łódź aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska. Tworzymy nowe parki, współpracujemy z biznesem w celu wspólnej realizacji inicjatyw ekologicznych, poprzez dotacje zachęcamy mieszkańców do budowania zielonych enklaw i gromadzenia deszczówki. Organizujemy także wiele spotkań poświęconych kluczowemu dla wszystkich problemowi zmian klimatu, wspomnę choćby niedawny Samorządowy Kongres Klimatyczny - mówiła Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi. EkoINNOWACJE to spotkanie, które w dużej mierze poświęcone jest palącej dziś potrzebie transformacji energetycznej, osiąganej dzięki rozwiązaniom służącym budowaniu efektywności energetycznej i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Tylko takie podejście pozwoli nam stopniowo odejść od paliw kopalnych, a w konsekwencji - redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń –  dodała Hanna Zdanowska.

Zmiany klimatu i ich negatywne skutki zmuszają nas, samorządowców, do jeszcze intensywniejszych działań na rzecz zielonych gmin, miast i miasteczek. W Sopocie prawie 60% powierzchni miasta to tereny zielone, stale sadzimy nowe drzewa i rewitalizujemy parki. I mimo, że od ponad 20 lat dbamy o jakość powietrza w mieście i możemy poszczycić się najlepszymi jego parametrami, wiemy, że to dzisiaj za mało, by odpowiedzieć na czekający nas kryzys klimatyczny. Wśród najważniejszych wyzwań, przed którymi stajemy wraz z mieszkańcami, jest dziś transformacja energetyczna, dzięki której zastąpimy paliwa kopalne nowymi, czystymi źródłami energii. Przy nieprawdopodobnie wysokiej inflacji i drożyźnie, musimy szczególnie zadbać o to, by transformacja energetyczna była sprawiedliwa i dostępna dla mieszkańców, zarówno biedniejszych jak i bogatszych części Polski. Dlatego czysta, tania i wytwarzana lokalnie energia stanowi tak ważny element tworzenia lokalnej, samorządowej niezależności energetycznej, a także dobrej jakości życia mieszkańców i konkurencyjności polskiej gospodarki – przekonywał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Zwieńczeniem konferencji było wysłuchanie spostrzeżeń przedstawicieli młodego pokolenia odnośnie obecnych priorytetów w zakresie ochrony środowiska oraz dyskusja na temat najskuteczniejszych sposobów walki z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt