Inwestycje opóźnione z winy PGE – miejska spółka wchodzi na ścieżkę prawną, a PKP odkłada uruchomienie nowych przystanków o kolejne 3 miesiące

Radni Rady Miejskiej apelują o przeprowadzenie kontroli w Polskiej Grupie Energetycznej, z uwagi na, wielokrotnie powtarzające się, opóźnienia inwestycji z powodu bezczynności państwowej spółki.

Przykładem tego jest inwestycja Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ul. Łąkowej, gdzie budowa kanalizacji i wodociągu opóźniła się o 5 miesięcy, ponieważ wykonawca natknął się na linię kablową 110 kV, której właścicielem jest PGE. Linia ta, według wiedzy ŁSI, została umieszczona niezgodnie z projektem i niezgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę. Mimo że PGE usunęło fizycznie kolizję w listopadzie 2020 r., natomiast możliwość rozpoczęcia prac się dopiero w marcu tego roku, po dopełnieniu formalności przez PGE.

ŁSI zgłosiła nieprawidłowości do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, gdzie toczy się postępowanie w sprawie, czy wykonawca, działający na zlecenie PGE, wykonał kabel 110 kV w ul. Łąkowej zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym przez UMŁ. W związku z tym postępowaniem, odbyła się kontrola PINB w terenie, jednak nie są na ten moment znane wyniki tej kontroli. Po uzyskaniu stanowiska PINB, ŁSI podejmie decyzję o dalszych krokach w stosunku do PGE.

Jednak nie tylko inwestycje miejskie są naznaczone problematyczną współpracą z PGE, w marcu Polskie Linie Kolejowe poinformowały, iż prognozowane opóźnienie odbioru przystanków Łódź Warszawska i Łódź Retkinia zwiększyło się do 6 miesięcy (od grudnia 2020 r. do czerwca br.). Wynika z braku wykonania przyłącza energetycznego, co leży właśnie po stronie PKP. Identyczny problem pojawił się przy odbiorze przystanku Łódź Radogoszcz Wschód, który również został opóźniony o 3 miesiące z powodu braku przyłącza (od grudnia 2020 r. do marca br.) i dalej nie ma pełnej funkcjonalności, z powodu braku prądu.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – My, jako radni, najczęściej dostajemy „po głowie” za to, że remonty się opóźniają, że jakaś inwestycja, która miała trwać pół roku czy rok, trwa aż 2 lata – tutaj bardzo głośne przykłady ul. Nawrot czy Łąkowej. Wynika to z tego, że PGE w ogóle z nami nie współpracuje. Masa inwestycji, które mieszkańcy widzą jako inwestycje miejskie, przedłuża się, w rzeczywistości, z uwagi na brak współpracy z zewnętrznymi podmiotami, które powinny działać raczej na rzecz mieszkańców. Na kilkunastu inwestycjach mamy opóźnienia przez pracy PGE i apelujemy, żeby, być może, przeprowadzić tam kontrolę, bo coś jest nie tak, a wiemy, że nie jesteśmy jedynym samorządem, który ma problemy we współpracy z tą spółką przy inwestycjach.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Nie tylko miasto Łódź, jako inwestor, jest ofiarą współpracy z PGE. Mówię o inwestycji realizowanej przez Polskie Linie Kolejowe, z wykorzystaniem pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o budowę przystanków kolejowych Łódź Retkinia i Łódź Warszawska, które mają być opóźnione o 6 miesięcy i PKP podaje jako przyczynę brak dostawy prądu z PGE. Przystanek Łódź Radogoszcz Wschód był opóźniony o 3 miesiące, ale nie ma jeszcze pełnej funkcjonalności, nie działają bowiem wyświetlacze, także do pełnej funkcjonalności Radogoszcza Wschodu będziemy mieli też 6 miesięcy. Inwestor zupełnie niezależny od miasta też wskazuje jako przyczynę PGE i nie mamy podstaw, aby to kwestionować. Widzimy, że fizycznie wszystkie te elementy stoją, stoją ławki, stoją mury, stoją płotki, ale nie są wykorzystywane, bo nie ma prądu.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Wzywamy, aby wykazać się jakimś nadzorem w stosunku do innych inwestorów, bo, nawet jeśli nie są to inwestorzy miejscy, to działają na rzecz łodzian. Boli to, że nawet dwie spółki państwowe nie są się w stanie ze sobą dogadać. Nie ma tutaj mowy o samorządzie, a po prostu o pewnym nieładzie.

Wykaz inwestycji, podczas realizacji których wystąpiły utrudnienia z powodu bezczynności/opóźnień PGE:

- Przebudowa ul. Wschodniej na odcinku od ul. Północnej do ul. Jaracza, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa ul. Nawrot na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa ul. Traugutta na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;

- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Małachowskiego 5;

- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Sobolowej;

- Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów;

- Modernizacja i adaptacja budynków położonych w Łodzi przy al. Kościuszki 19 i ul. Wólczańskiej 36 (dziś m.in. MPU);

- ul. Gdańska 25, realizowana w ramach Miasta Kamienic;

- Budowa stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego;

- Przędzalniania 57 - oddanie budynku dla lokatorów opóźniło się o prawie rok przez brak przyłącza;

- Pasaż Róży, w ramach rewitalizacji;

- Sienkiewicza 79, w ramach rewitalizacji;

- Wschodnia 54, w ramach rewitalizacji;

- Pogonowskiego 34, w ramach rewitalizacji.

Polecane aktualności

Bezpieczne osiedla

Poprawiamy bezpieczeństwo i porządkujemy osiedlowe drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Nowe oświetlenie i latarnie, odmalowane przejścia dla pieszych i zmiany na drogach, aby mieszkańcy... więcej

Nowe radiowozy

Ekopatrol łódzkiej Straży Miejskiej jeszcze bardziej eko

Eko-Patrol łódzkiej Straży Miejskiej jeszcze bardziej eko! Dzięki głosom łodzian w Budżecie... więcej

Jean-Philippe Rameau

Łódź wspiera kulturę - tango i balet

Sławomir Macias / UMŁ

Tym razem Tango i balet. W ramach wsparcia kultury dofinansowanie otrzymały dwa projekty związane z... więcej

Ogródki za 1 grosz

Ogródki gastronomiczne w całym mieście za 1 grosz

Piotr Kurzawa / ŁCW

Wspieramy łódzkich przedsiębiorców. Niższa stawka za zajęcia pasa pod ogródek gastronomiczny,... więcej

Rynek Manufaktury

Świętujemy 15. Urodziny. To będzie kulturalny weekend pełen wrażeń!

W najbliższy weekend, 21-23 maja, Manufaktura zaczyna świętować swoje 15. urodziny. Z tej okazji... więcej

Kontakt