Jak zmieniał się łódzki samorząd przez 30 lat?

Władysław Skwarka, jedyny obecny radny, zasiadał w radcowskiej ławie podczas pierwszego posiedzenia w 1990 r.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory do samorządu terytorialnego – wspominał Władysław Skwarka, przewodniczący Komisji Finansów, Budżetu i Polityki Podatkowej.

- Wówczas Rada Miejska składała się z 80-ciu radnych. Na prezydenta Łodzi wybrano Grzegorza Palkę, zaś pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej został Andrzej Ostoja-Owsiany. Jestem jedynym radnym w Polsce, który zasiada w radcowskiej ławie od 30 lat. Zawsze powtarzałem, że myślę, co myślę, mówię, co myślę, i robię, co mówię. Przyjąłem taką zasadę i wyborcy to szanują, nie zmieniam poglądów, ani partii politycznych. Każda kadencja Rady Miejskiej w Łodzi była inna. W pierwszej kadencji staraliśmy się ogarnąć wszystkie dziedziny życia dotyczące mieszkańców naszego miasta. Jestem współautorem Statutu Miasta Łodzi. Dziś potrzebujemy zdrowych, racjonalnych uchwał radnych, które rozwiążą problemy łodzian. Rolą Rady Miejskiej jest dbanie o miasto. Rząd nie może przerzucać zadań na samorządy bez zabezpieczenia ich odpowiednimi środkami finansowymi – dodał przewodniczący Władysław Skwarka.

- Wśród kobiet w Radzie Miejskiej w Łodzi jestem radną z najdłuższym stażem, od 2002 roku – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.  

- Wiele się zmieniło w ciągu tych lat. Rząd coraz więcej zadań dokłada samorządom i nie zabezpiecza ich od strony finansowej. Musimy myśleć o wzmocnieniu organu stanowiącego. Jesteśmy po to, aby służyć mieszkańcom i dbać o rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Samorządowiec powinien być jak najbliżej problemów łodzian – podkreśliła wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

- To nie koronawirus jest głównym zagrożeniem dla samorządności w Polsce, tylko władza państwowa – powiedział Sylwester Pawłowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej.

- Mam na myśli wymiar finansowy, organizacyjny i prawny. Ograniczane są nasze kompetencje z każdą następną kadencją. A należy pamiętać, że nikt lepiej niż samorząd, nie zaspokoi potrzeb mieszkańców – powiedział przewodniczący Sylwester Pawłowski.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt