Juliusz Heinzel wraca na Piotrkowską 104. Portret fabrykanta zawiśnie w jego dawnym pałacu

Dziś Piotrkowską 104 kojarzymy przede wszystkim z siedzibami dwóch łódzkich urzędów: Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego. Nie wszyscy pamiętają, że pod tym adresem wyrosło w XIX wieku imperium Juliusza Heinzla, łódzkiego króla wełny. O historii miejsca przypominał będzie portret fabrykanta, który niebawem zawiśnie w jego dawnym pałacu.

fot. Muzeum Miasta Łodzi
Portret Juliusza Józefa Heinzla podarowany Miastu Łódź przez Lorenza Warda, praprawnuka jednego z największych łódzkich przemysłowców

Do Muzeum Miasta Łodzi został przewieziony portret Juliusza Józefa Heinzla podarowany Miastu Łódź przez Lorenza Warda, praprawnuka jednego z największych łódzkich przemysłowców. Obraz jest w muzeum tymczasowo, docelowo będzie eksponowany w pałacu przy ulicy Piotrkowskiej 104.

Juliusz Heinzl, jak na króla wełny przystało, musiał mieć okazały pałac. Jego pierwsza siedziba mieściła się przy ulicy Piotrkowskiej 104. Reymont określił go jako pałac 'o ciężkim, renesansowo-berlińskim stylu'. Na froncie możemy podziwiać alegoryczną rzeźbę przedstawiającą trzy kobiety, uosabiające przemysł, handel i wolność. Za pałacem mieściła się fabryka. Dzisiaj w tych budynkach mieści się Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki.

Heinzel nie przepadał za hałaśliwym centrum miasta, pod koniec lat 80. XIX wieku zbudował kolejny pałac, tym razem na Radogoszczu. Przy okazałym pałacu założył nie mniej wspaniały park. Cała posiadłość kosztowała łącznie 600 tysięcy rubli. Od imienia właściciela do dzisiaj okolica nazywana jest Julianowem. Na początku II wojny światowej w pałacu ulokowano sztab Armii "Łódź", co okazało się fatalną decyzją strategiczną. Budynek został zbombardowany przez Niemców we wrześniu 1939 i już nigdy nie odbudowany. Jedyne, co po nim pozostało, to wielka łąka.

Kolejny, trzeci, pałac Heinzlów stanął w Łagiewnikach, nad stawem na rzece Łagiewniczance, niedaleko klasztoru i kapliczek.

Portret Juliusza Heinzla, powstał na przełomie XIX i XX wieku, niestety nie znamy jego twórcy.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt