- Nasze miasto nazwę nieoczywistą i być może dla wielu bardzo mylącą, bo kojarzącą się z rzekami i wielką wodą. Jak pokazuje projekt naszych kolegów i koleżanek, faktycznie z Łodzi można dopłynąć kajakiem nad morze. Inicjatywa jest bardzo chwalebna, dlatego 1 kwietnia zapraszamy łodzian do pożegnania naszych kajakarzy. Bardzo ważny jest przekaz tego projektu, bo ten blisko miesięczny rejs odbywa się z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, a poza tym zwraca uwagę na czystość polskich wód - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
- Zaczynamy naszą łódzką rzeką Ner, potem Wartą do Odry, przez Zalew Szczeciński, który będzie dla nas największym wyzwaniem, a potem Dziwną do morza. To będzie duży wysiłek fizyczny, ale planujemy płynąć sztafetą tak, aby każdy z naszych klubowiczów mógł wziąć w nim udział bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Najmłodszy uczestnik liczy 18 lat, zaś najstarszy ma 83 lata. Obecnie mamy zgłoszonych około 30 osób. Otworzyliśmy zapisy dla wszystkich kajakarzy z całej Polski, ale muszą być to kajakarze doświadczeni - zapewnia organizatorka wyprawy Agnieszka Szulc, prezeska Łódzkiego Klubu Kajakowego Albatros.
Trasa wyprawy biegnie przez 4 województwa, 3 parki narodowe: Wielkopolski, Ujście Warty i Woliński i aż 7 parków krajobrazowych. Spływ ruszy w dniu, w którym rozpoczyna się Tydzień Czystości Wód czyli akcja ogólnopolska, której celem jest zwrócenie uwagi na rosnący problem zanieczyszczenia rzek, jezior i mórz oraz zachęcenie do większej troski o nasze zasoby wody.
W trakcie wyprawy uczestnicy zamierzają świętować rocznicę Łodzi organizując w 10. miastach położonych na trasie (Łódź, Poddębice, Konin, Pyzdry, Poznań, Gryfino, Szczecin, Police, Wolin, Dziwnów) wydarzenia pod hasłem: „Pozdrów Łódź!”. Święta Wielkanocne uczestnicy spędzą na wodzie.
- Ta wyprawa to przede wszystkim spotkanie z ludźmi. Nie chodzi o to, aby się ścigać. Mnie się marzy, aby przeżyć. Poważnie. Chcę pokazać na żywym przykładzie innym chorym, że pomimo dwóch chorób cywilizacyjnych jakie niestety mnie dotknęły (cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze) można być aktywnym i nie są to przeszkody do uprawiania turystyki kajakowej lub turystyki w ogóle. Płynę na przekór chorobie – dodał Arkadiusz Jadczak, uczestnik wyprawy.
Honorowy patronat nad wyprawą objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Dodatkowo wyprawa odbędzie się pod patronatem Polskiego Związku Kajakowego, Łódzkiego Okręgowego Związku Kajakowego i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi. Sponsorem wyprawy jest firma TME.
Postępy z przygotowania do wyprawy oraz jej przebieg będzie można śledzić przez marzec i kwiecień na blogu oraz w mediach społecznościowych wyprawy:
Blog: https://lodznamorze.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090417364025
Instagram: https://www.instagram.com/lodznamorze
Twitter: https://twitter.com/lodznamorze
You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCVeuzFTlYFZIoTwUXwPbd8w