Kochane dzieci, macie prawo być sobą!

Drodzy Dorośli, najpierw kilka słów do Was. W Dniu Dziecka przypominamy Wam słowa człowieka, który był oddany potrzebującym dzieciom jak mało kto. Dzieci były jego światem, inspiracją i wielkimi przyjaciółmi. To dla nich i o nich pisał swoje książki. To z nimi odszedł z tego świata.

Janusz Korczak rozumiał i czuł złożoność dziecięcego świata. Dla niego „dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną zapełnisz treścią”.

Te zapiski próbujemy odczytywać na co dzień my, dorośli, którzy stykamy się z dziećmi. Jako rodzice biologiczni, zastępczy, adopcyjni. Jako nauczyciele w przedszkolach i szkołach. Jako wychowawcy w domach dziecka. Jako ciocie i wujkowie, babcie i dziadkowie. Jako ludzie. I właśnie jako ludzie powinniśmy pamiętać każdego dnia i podczas każdego spotkania z dziećmi, że - tu znów oddamy głos Korczakowi - „dziecko ma prawo być sobą, ma prawo do popełniania błędów, ma prawo do posiadania własnego zdania, ma prawo do szacunku”.

Kochane Dzieci, życzymy Wam radości życia i tego, byście zawsze zachowały umiejętność cieszenia się ze zwykłych, prostych spraw. A przede wszystkim życzymy Wam, by otaczali Was fajni dorośli, mądrzy, kochający, troskliwi, wyrozumiali i umiejący przyznawać się do błędów.
PS Korczaka całego nie sposób znać na pamięć i powtórzyć wszystkich mądrości, jakie napisał na temat dzieci. Ale wystarczy zapamiętać to jedno zdanie. Ono wyjaśnia właściwie wszystko. „Nie ma dzieci, są ludzie”.

Polecane aktualności

Pamięć o Radogoszczu

Andrzej Janecki / BAM

W 76. rocznicę zbrodni popełnionej przez Niemców na więźniach przed sarkofagiem pomordowanych... więcej

Baner - baza zasobów miejskich instytucji kultury

W Łodzi powstaje multimedialna baza zasobów miejskich instytucji kultury

Sławomir Macias / UMŁ

W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych... więcej

 -  Grafika informacyjna. W tle ręka z kredą piszą na tablicy. Na pierwszym planie dwa okręgi wypełnione tekstem. W większym żółtym informacja: Nabór wniosków do 29 stycznia 2021. W mniejszym pomarańczowym okręgu tekst: Do zdobycia dotacje od 7 do 25 tysięcy złotych

Dotacje dla Łodzi akademickiej!

Zapraszamy do udziału w konkursie dla środowiska akademickiego na wsparcie realizacji zadań... więcej

Konferencja prasowa w sprawie szczepień

W Łodzi rozpoczęły się szczepiania pensjonariuszy DPS

Jolanta Baranowska / UMŁ

Dziś, we wtorek 19 stycznia rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy łódzkich domów pomocy... więcej

Przekroczenie poziomu alarmowego stężenia w powietrzu pyłu PM10 na części obszaru Łodzi

Informacja o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu PM10 na części... więcej

Kontakt