Komisja ds. Specustawy na wczorajszym posiedzeniu przyjęła stanowisko

Stanowisko Doraźnej Komisji ds. projektu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego oraz rewitalizacji Łodzi Rady Miejskiej w Łodzi w kwestii projektu przedmiotowej ustawy:

Działając na podstawie uchwały nr XVI/652/19 z dnia 20 listopada 2019 r. w sprawie powołania Doraźnej Komisji ds. projektu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego oraz rewitalizacji Łodzi komisja opiniuje projekt przedmiotowej ustawy pozytywnie.

Komisja uznaje za właściwe zaproponowanie w przedłożonym projekcie zapisy dotyczące finasowania inwestycji i powołania Krajowego Funduszu Rewitalizacji Łodzi za właściwe. Jednocześnie Komisja przyjęła z aprobatą deklarację projektodawcy, że proponowane rozwiązania stanowią jedynie propozycję, a wszelkie rozwiązania zapewniające zwiększenie środków na zadania ujęte w projekcie ustawy także związane z udziałem instytucji rządowych w podziale środków są przez projektodawcę akceptowane.

Na wniosek Komisji zostały wniesione poprawki w zapisach dotyczących wyłączenia niektórych obiektów spod ochrony konserwatorskiej. Poprawki te miały na celu ograniczenie zbywania nieruchomości, w odniesieniu do których ochronę konserwatorską zdjęto na podstawie przepisów projektowanej ustawy oraz ograniczenie przepisów dotyczących wyłączenia wnętrz lokali spod ochrony konserwatorskiej jedynie do lokali mieszkalnych. Wprowadzono również zmiany prowadzące do ustanowienia sankcji za nieodtworzenie bryły budynku oraz ukierunkowania środków funduszu na remonty w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Po uwzględnieniu tych poprawek Komisja uznaje proponowane przepisy w zakresie zmian dotyczących ochrony zabytków za właściwe.

Komisja przyjmuje bez zastrzeżeń zapisy projektu dotyczące usprawnienia procesów eksmisji z budynków wyłączonych z użytkowania z przyczyn technicznych.

Doraźna Komisja przyjęła wyjaśnienie, iż zgodnie z jej sugestiami zapisy doprecyzowujące zasady oferowania lokali zamiennych zostaną zawarte w nowym projekcie uchwały opisującej politykę mieszkaniową Miasta.
W efekcie prac Doraźnej Komisji projekt ustawy uzupełniono o uzasadnienie. Zostało ono w toku prac znacznie rozbudowane w stosunku do pierwszego wariantu. Rozwinięty został opis różnic pomiędzy istniejącym a postulowanym stanem prawnym oraz zapisy dotyczące zgodności przepisów ustawy z prawem Unii Europejskiej.

Komisja wskazuje, że projekt ustawy przedstawiony posłom na Sejm RP, senatorom RP oraz Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej powinien poza uzasadnieniem zawierać szczegółowy opis nie tylko potrzeb, ale także, wynikający z przeprowadzonego uprzednio audytu, opis wydatków i działań, jakie miasto podjęło w latach 2010 - 2019 w celu ratowania zabytkowej substancji łódzkiego Śródmieścia.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt