Koncert na rzecz odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu

W piątek, 10 maja o godzinie 20. w łódzkiej Archikatedrze zabrzmią Nieszpory Ludźmierskie. Koncert na rzecz odbudowy paryskiej katedry Notre Dame odbędzie się w wigilię 48. rocznicy pożaru łódzkiej świątynii.

Podczas koncertu wystąpią soliści Hanna Banaszak, Elżbieta Towarnicka, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Andrzej Lampert, Jacek Wójcicki i Jerzy Trela (Teatr Stary w Krakowie) oraz Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Górecki Chamber Choir i Orkiestra Symfoniczna „Passionart”. Nad artystyczną oprawą wydarzenia czuwać będzie dyrygent Stanisław Krawczyński.

Pomysłodawcą koncertu jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który przypomniał, że 10 maja to data nieprzypadkowa. – Wiecie lepiej ode mnie, że 11 maja 1971 roku był pożar naszej katedry. Dlatego też w wigilię tego dnia, 10 maja wieczór tutaj w katedrze będzie wielki koncert – Nieszpory Ludźmierskie. Utwór nie jest przypadkowy, bo wybrany został ze względu na maryjne patrocinium katedry paryskiej – podkreślił abp Ryś. – Fakt, że ten Kościół ma doświadczenie spalonej katedry, powinien wyzwolić w nas wielkie pragnienie pomocy naszym siostrom i braciom w Paryżu. Gorąco zapraszam wszystkich do udziału w tym koncercie – dodał.

W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odbudowy paryskiej katedry. Każdy, kto zechce, będzie mógł wspomóc to dzieło.

W poniedziałek, 15 kwietnia wieczorem, w katedrze Notre Dame wybuchł pożar, który spowodował ogromne zniszczenia. Doszło m.in. do zawalenia się dachu i części sklepień oraz iglicy świątyni.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt