Koncert na saksofon i fortepian: Maciej Kądziela i Kasia Pietrzko Trio

autor:

11.12.2021

Maciej Kądziela, saksofonista, laureat tegorocznego stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi oraz pianistka Kasia Pietrzko wraz z zespołem, 11 grudnia zagrają koncert, na którym zaprezentują sześć premierowych autorskich kompozycji na saksofon i trio fortepianowe.

Fot. Dorota Koperska

Maciej Kądziela i Katarzyna Pietrzko rozpoczęli współpracę przy płycie "Jazz Forum Talents - Jammin with KC" nagranej w Stanach Zjednoczonych tuż przed wybuchem pandemii. Od tamtego czasu regularnie razem koncertują i współpracują przy licznych projektach. Ten zapowiadają jako najciekawszy. Koncert będzie jednocześnie realizacją przyznanego Maciejowi Kądzieli stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2021.

W roku 2021 saksofon liczyć będzie dokładnie 180 lat od jego powstania. Czyni go to wciąż stosunkowo nieodkrytym, lecz jednocześnie bardzo popularnym instrumentem, dzięki różnorodnym walorom brzmieniowym, które posiada – podkreśla muzyk. Dlatego nowatorskie podejście do saksofonu jest dla mnie jako łodzianina z wyboru ważne, bo pokazuje jak klimat miasta, w którym się realizuję artystycznie i naukowo, miasta awangardy, wpływa na myślenie artystyczne – dodaje.

Maciej Kądziela jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi , który kształcił się się w Polsce i Danii. Obecnie jest pedagogiem - wykładowcą saksofonu jazzowego na stanowisku asystenta łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Podczas studiów został dwukrotnie uhonorowany stypendium artystycznym fundacji Idella od rektora Akademii Muzycznej w Kopenhadze Henrika Sveidahla za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz wkład w życie artystyczne szkoły. Umożliwiło mu to wyjazd do Nowego Jorku, gdzie brał udział w wykładach na Columbia University oraz New York University, a także pobierał lekcje od najwybitniejszych artystów współczesnego jazzu takich, jak: Steve Lehman, Joel Frahm, David Binney, Jeff Tain Wats, Steve Coleman, Will Vinson, Gary Tomas, George Garzone, Jerry Bergonzi.

W 2013 roku debiutował na rynku fonograficznym płytą „The Opening”, która została zarejestrowana w studiu SDMK Esbjerg z wybitnymi przedstawicielami skandynawskiej sceny jazzowej: Andersem Mogensenem, będącym dziekanem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej w Odense, a także Richardem Andersonem oraz Markiem Kądzielą.  W 2016 roku ukazał się drugi autorski album „The Taste of the World” z udziałem wybitnego polskiego saksofonisty i producenta Grzegorza Piotrowskiego, pianisty Artura Tuźnika oraz skandynawskiej sekcji rytmicznej w składzie: Olle Dernevik na perkusji i Johannes Volten Vaht na kontrabasie. Płyta uzyskała znakomite recenzje i znalazła miejsce pośród dwudziestu najlepszych polskich płyt jazzowych wydanych w 2016 roku według portalu Polish Jazz Blog Spot. W 2017 roku Maciej został zaproszony do sesji nagraniowej wybitnego polskiego trębacza Jerzego Małka. Efektem pracy w studiu była płyta „Jerzy Małek Forevelle”. Maciej współpracował w tym czasie także z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej: Wiesławem Pieregorólką, Piotrem Wojtasikiem, Andrzejem Olejniczakiem, Marcinem Wasilewskim, Zbigniewem Wromblem, Karolem Szymanowskim, Leszkiem Kułakowskim, Sławomirem Kurkiewiczem, Pawłem Karczmarczykiem, Łukaszem Żytą, Michałem Tokajem, Piotrem Wyleżołem, Andrzejem Święsem, Wojciechem Konikiewiczem.

W 2017 roku wraz z wybitnym polskim perkusistą Adamem Zagórskim oraz Damianem Kostką i Mateuszem Gawędą założył zespół ZK Collaboration. Rok później ukazała się płyta „ZK Collaboration — Double Universe”. Album zajął drugie miejsce w plebiscycie czasopisma „JazzPress” jako najlepszy album jazzowy wydany w 2018 roku. Zespół podpisał 6-letni kontrakt na wydanie płyt z Warner Bros. Ich ostatnia płyta pt. "Slow Food" ukazała się w kultowej serii Polish Jazz. Europe Jazz Media Chart umieściło "Slow Food"  Polish Jazz vol. 86 wśród najciekawszych rekomendowanych płyt wg. europejskich mediów jazzowych. 

Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut „Forthright Stories” (2017) został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Jej występ na Sopockim Festiwalu Jazzowym tamtego roku na zaproszenie Grega Osby’ego został wspomniany w amerykańskim magazynie Downbeat.

Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za „Forthright Stories” oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wg miesięcznika Jazz Forum Nową Nadzieją roku 2019. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Nikolą Kołodziejczykiem,Tomaszem Wendtem, Adamem Bałdychem, Loganem Richardsonem czy Erikiem Allenem. Współtworzy projekt Jazz Forum Talents.

W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Kasia Pietrzko koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i w Chinach. Tylko w zeszłym roku, Kasia Pietrzko Trio wystąpiło na festiwalu jazzowym w Brnie – na jednym afiszu z kwartetem Branforda Marsalisa, w Hamburgu w NDR Jazz – Rolf-Liebermann-Studio, na marokańskim festiwalu Jazz au Chellah i wreszcie europejskim festiwalu 12Points, w klubie Bimhuis w Amsterdamie, by wymienić tylko te kilka wydarzeń.

Koncert odbędzie się 11 grudnia w sali kameralnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, ul. 1 Maja 4, o godz. 19:00.
Oprócz Macieja Kądzieli i Kasi Pietrzko, zagrają: Andrzej Święs na kontrabasie i Piotr Budniak na perkusji.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt