Koncertowe 599. Urodziny Łodzi. Sprawdź, kto wystąpi [HARMONOGRAM]

To będzie wyjątkowo muzyczny weekend w mieście. Obok imprez organizowanych specjalnie na Urodziny Łodzi, w tym Parady Wolności, czekają na nas wydarzenia, które na stałe wpisały się w letni kalendarz.

fot. Łacheta
To będzie wyjątkowo muzyczny weekend w mieście

Wielki festiwal muzyki elektronicznej, największe gwiazdy polskiej sceny i kameralne koncerty – to wszystko czeka nas w trzy weekendowe dni 599. urodzin Łodzi.

Zakopower i ENEJ w Manufakturze

W piątek zapraszamy do Manufaktury. Pierwszy występ wieczoru należeć będzie do zespołu Zakopower. Muzycy znani z oryginalnego połączenia folkowych dźwięków z mocnym rockowym brzmieniem szybko zyskali rzeszę wiernych fanów. Artyści, choć pamiętają o muzycznych tradycjach, chętnie sięgają po współczesne muzyczne nurty – w ich numerach słychać groźne pomruki gitary, mocne uderzenia bębnów oraz lekko jazzowe instrumenty dęte. 

O godz. 19:00 na scenie Manufaktury usłyszycie ich największe przeboje, m.in. Boso, Kto nas woła, Drugie pół i… zobacycie, jak piknie grajom!

Druga część wieczoru zostanie utrzymana w folkowym klimacie z nutką popu, a to wszystko za sprawą zespołu ENEJ. W skład królującej na listach przebojów grupy wchodzą artyści z różnych środowisk muzycznych – od jazzu czy klasyki po muzykę etniczną. To dzięki temu ENEJ może pochwalić się wyjątkowym, eklektycznym charakterem spojonym miłością do muzyki. 

Podczas ich koncertu nie zabraknie utworów znanych z rozgłośni: Radio Hello, Skrzydlate Ręce, Tak smakuje życie czy Symetryczno-Liryczna. Ich koncert rozpocznie się o godz. 20:30.

BILETY: Wydarzenie jest bezpłatne.

Geyer Music Factory w Białej Fabryce

Mietek Szcześniak wystąpi w towarzystwie chórków dziecięcych oraz kwartetu jazzowego. Zaprezentowane zostaną klasyki jazzowe z repertuaru Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane'a z polskimi tekstami dla dzieci, napisanymi specjalnie na potrzeby projektu przez wokalistkę jazzową – Joannę Gajdę.

Koncertowi towarzyszyć będzie oprowadzanie po stałej wystawie Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać polskich przebojów z lat 20–80. XX w. prezentowanych w zrekonstruowanych wnętrzach mieszkalnych z różnych dekad XX w., a także obejrzeć takie perełki myśli technicznej jak Radio Turandot, Marconi czy patefon. Na oprowadzanie obowiązują zapisy.

BILETY: 25 zł i 30 zł, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Trzy razy Letnie Brzmienia w EC1

EC1 zaprasza na koncerty w każdy dzień urodzinowego weekendu! Wszystkie zaczynają się o godz. 20:00.

29 lipca o świetną muzyczną atmosferę zadba Artur Rojek – lider, kompozytor, autor tekstów, wokalista, promotor. Przez 20 lat frontman Myslovitz, z którym dowiódł, że można pogodzić ambitne granie inspirowane zachodnią alternatywą z masowo czytelną formułą popowego przeboju. W 2020 r. wydał album „Kundel”, który promują single „Sportowe życie” oraz „Bez końca”.  

Obok Mery Spolsky i jej twórczości trudno przejść obojętnie, o czym będzie się można przekonać 30 lipca. Artystka sama pisze teksty, zamienia je w piosenki i prowokuje... głównie do myślenia. Jej słowa są szczere i odważne, ubrane w mocne elektroniczne bity oraz wyraziste melodie. Podczas koncertów towarzyszą jej: „krzyż spolsky”, czarno-białe paski i oczywiście najwierniejsi fani, czyli Ludzie Spolsky.

Krzysztof Zalewski to człowiek orkiestra. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 r. płyta „Złoto”, która przyniosła przeboje takie jak „Miłość, Miłość” i „Polsko”. Kolejne sukcesy to albumy „Zalewski śpiewa Niemena” oraz „Zabawa”. Muzyka można też oglądać na kinowych ekranach, m.in. w filmach „Bo we mnie jest seks” i „Piosenki o miłości”. Zalewski wystąpi 31 lipca.

BILETY: 79–119 zł, karnet 279 zł, Letnie Brzmienia

Parada Wolności na Piotrkowskiej

W sobotę, 30 lipca, na ul. Piotrkowską powróci słynna Parada Wolności będąca symbolem wolności, wyrażania siebie i zamiłowania do dobrej muzyki. Pojawi się na niej dr. Motte, twórca kultowej Love Parade w Berlinie. Start imprezy o godz. 18:00.

– Otrzymaliśmy bardzo dużo zgłoszeń, więc wybór inicjatyw, które będą mogły zaistnieć podczas wydarzenia, nie był łatwy. Finalnie zobaczymy ponad 10 platform z artystami z całej Polski. Mamy kultowe elektroniczne składy, np. Sonic Trip, lokalne inicjatywy w postaci Festiwalu Soundedit czy ekipę Music Sounds Better With Us, która ma liczną rzeszę fanów. Na głównej platformie wystąpi ikona sceny elektronicznej – Boys Noize. Podczas samej parady przemówi również Dr. Motte, czyli założyciel słynnej Love Parade w Berlinie. – mówi Rafał Baran, jeden z organizatorów.

Dla wielu osób Parada Wolności to nie tylko zwykła impreza, ale także widowiskowe afterparty będące zwieńczeniem wydarzeń całego dnia. Tym razem nie będzie inaczej. Na tę jedną noc organizatorzy reaktywują klub New Alcatraz Underground i zapowiadają największe w swojej historii afterparty. W dwóch klubach – Wytwórnia i Willa – będzie pięć muzycznych scen, na których wystąpią gwiazdy muzyki elektronicznej, m.in. Aphrodite, Ed Rush czy Dr. Motte oraz artyści z całej Polski. – To będzie najlepszy finał Parady Wolności, jaki mogliśmy sobie wymarzyć – dodaje jeden z producentów.

BILETY: Parada Wolności – wydarzenie bezpłatne, 

Afterparty – 79 zł, Goingapp

Songwriter Festiwal na 6. Sierpnia

Lato już tradycyjne oznacza koncert na woonerfie. W urodzinowy weekend, wyjątkowo w niedzielę zamiast w sobotę, pod zegarem na rogu ul. 6. Sierpnia i ul. Piotrkowskiej o godz. 20:00 usłyszymy Postmana. Artysta jest jednym z najciekawszych przedstawicieli fali nowej ukraińskiej muzyki, a także wnikliwym i wrażliwym na relacje międzyludzkie obserwatorem codziennego życia. Umiejętnie przenosi swoje spostrzeżenia do tekstów swoich piosenek, które dopełnia muzyką, tworząc idealną całość. Swoje koncerty prowadzi w języku polskim, a jest mistrzem opowieści – potrafi rozbawić do łez, ale też wzruszyć i dać do myślenia.

BILETY: Wydarzenie bezpłatne

Letnie koncerty w altanie

Tego lata już po raz 10. zapraszamy do parku Źródliska. Letnie koncerty w Altanie to wydarzenie organizowane nieprzerwanie od 2013 r. w niedzielne popołudnia lipca i sierpnia przez Zarząd Zieleni Miejskiej i Akademię Muzyczną.

Tradycje koncertowania w zabytkowej altanie sięgają końca XIX w., kiedy to w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera. Reaktywowany 10 lat temu zwyczaj spotkał się z niemałym zainteresowaniem współczesnych mieszkańców.

Na ostatnią niedzielę lipca zapraszamy na koncert tria fortepianowego. W utworach Beethovena, Debussy’ego i Piazzolli pianistce Kamilli Woźniak będą towarzyszyć fletowe i klarnetowe trele Zofii Dutkiewicz oraz Wiktorii Jancz. Strat koncertu o godz. 17:00.

BILETY: Wydarzenie bezpłatne

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt