Kto odkrył Amerykę? Chrisa Spilioti

autor:

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Mała scena (ul. Zachodnia 93)

18.09.2020

Sztuka przedstawia losy Kasi i Lizy od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Kuzynki i przyjaciółki mają nawet wspólną miłość. Żoną Stefana zostaje Kasia, by po latach dowiedzieć się, że Liza cały ten czas była kochanką jej męża. Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w nią nie wierzyła i skrupulatnie ją kontrolowała – wychodzi jednak z opresji obronną ręką. Zostawia męża i uczy się życia od nowa. Tymczasem przebojowa Liza, znakomicie ustawiona zawodowo, wychowana w atmosferze zaufania, podziwu i aprobaty, rzuca Stefana w poczuciu druzgocącej klęski, traci zapał do pracy, wdaje się w nowy nieudany związek. Ostatnia odsłona sztuki przedstawia Kasię i Lizę w domu spokojnej starości, gdzie w ramach ćwiczeń dla szarych komórek, Kasia, o dziwo, bezbłędnie odpowiada na pytanie: „Kto odkrył Amerykę?”. Zanim to jednak nastąpi, widzimy bohaterki w około trzydziestu krótkich obrazach z kolejnych etapów ich życia. Dzieciństwo, dom, szkoła, pierwsza miłość, dyskusje o niezadowalającej codzienności, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, które okazują się nieskuteczne, więc wizyta u wróżki. Potem szok wywołany oszustwami Stefana i… nowe otwarcie. Świetnie napisana, wartka i pełna humoru opowieść o trudzie istnienia z optymistycznym wydźwiękiem. Sztuka uważana jest za zjawisko wyjątkowe w teatrze greckim. Grana nieprzerwanie od dwudziestu lat doczekała się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach!

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

"Kto odkrył Amerykę?" PREMIERA

Nowy sezon zaczynamy od pytania: kto odkrył Amerykę? Sztuka autorstwa Chrisy Spilioti w reżyserii Macieja Wojtyszki zainauguruje sezon teatralny 2020/2021.
W obsadzie zobaczycie Państwo Jolantę Jackowską oraz Katarzynę Żuk.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt