Laury dla łódzkiej kultury i czarne memento dla władzy centralnej

Miniony rok należał w Łodzi do bardzo udanych kulturalnie i artystycznie. Podsumowania zaowocowały licznymi nagrodami dla ludzi i instytucji łódzkiej kultury.

Gratulacje dla p. Ewy Pilawskiej, dyr. Teatru Powszechnego w Łodzi za tytuł "Łodzianin Roku".
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Worek z nagrodami rozwiązała dyrekcja Teatru Muzycznego w Łodzi. W plebiscycie "Dziennika Łódzkiego" tytuł "Człowieka Roku" przyznano duetowi Grażyna Posmykiewicz / Zbigniew Macias za doprowadzenie do inscenizacji "Les Misérables". Kilka dni później w konkursie Radia Łódź wyróżnienie "Łodzianin Roku" zdobyła głosami internautów Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. W plebiscycie Plastry Kultury redakcja portalu Plaster Łódzki nagrodziła Joannę Podolską, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana (osobowość roku). Wyróżniono także wydarzenia w łódzkich instytucjach kultury: premierę "Nędzników" na scenie Teatru Muzycznego (spektakl roku), wystawę "Metamorfizm - Magdalena Abakanowicz" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (wystawa roku) oraz Małego Książkomaniaka 2017 w Widzewskich Domach Kultury (wydarzenie literackie roku). Plastry trafiły także do wydarzeń organizowanych przez organizacje pozarządowe i wspieranych finansowo przez Miasto: festiwali Brzask i Blask, DomOffon oraz Light Move Festiwal. Złoty Plaster Kultury przyznano Atlasowi Sztuki za wysoki poziom wystaw i wpisanie się w historię kultury miasta, zaś Biało-Czerwony Plaster Kultury trafił Muzeum Sztuki w Łodzi za pomysł Roku Awangardy przyczyniający się do rozgłosu miasta w Polsce.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja Plastrów Kultury była jubileuszowa. Nagrody przyznawane są już od pięciu lat i przez ten okres stały się cenionym i prestiżowym wyróżnieniem, a sam plebiscyt ważnym i opiniotwórczym wydarzeniem o zasięgu nie tylko łódzkim.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz redakcji portalu "Plaster Łódzki".

Zachęcamy do obejrzenia miniwywiadu z rodzicami sukcesu "Les Misérables" i laureatami tytułu "Człowiek Roku" Grażyną Posmykiewicz, dyrektorem Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Zbigniewem Maciasem, dyrektorem artystycznym tej sceny.

Niechlubny Czarny Plaster Kultury powędrował do władzy centralnej za próby upolitycznienia kultury. Jak uzasadnia Zarząd Fundacji Wspierania Kultury "Plaster Łódzki": - "W naszym kraju mamy władzę, która próbuje upolitycznić, czy to na poziomie ogólnopolskim i wojewódzkim (poprzez systemy grantowe) wszelkie działania kulturalne, i która wspiera działania ocierające się o nacjonalizm i brak poszanowania dla wszelkich mniejszości".

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt