Lekcja historii nadal trwa. Pamięci ofiar Inteligenzaktion.

Monument na skraju lasu na Brusie upamiętnia ofiary hitlerowskich i stalinowskich egzekucji, których dokonywano pod w łódzkich i podłódzkich lasach. W rocznicę hitlerowskiej akcji "Inteligenzaktion" uczczono pamięć ofiar masowych mordów.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Decyzję o eksterminacji warstwy przywódczej w okupowanej Polsce hitlerowcy podjęli w Berlinie w dniu 14 października 1939 r. Co roku w okolicach tej daty młodzież łódzka upamiętnia ofiary rozstrzelań m.in. na poligonie Brus, gdzie prawdopodobnie zgładzono ok. 40 przedstawicieli łódzkiej inteligencji. Łącznie, w ramach akcji, śmierć w Łodzi i okolicach poniosło ok. 1500 osób.

-Las na Brusie i podłódzkie lasy są nie do końca zbadane, wciąż istnieją masowe, nieodkryte groby. „Żywa” lekcja historii w której dzisiaj uczestniczycie zatem nadal trwa, bo nadal potrzebna jest nasza pamięć i determinacja aby szukać dowodów zbrodni, którą okupanci starali się ukryć. Nadal trwają też wojny – nie w Polsce, ale w Ukrainie, w Izraelu…Z pewnością lepiej zrozumieć znaczenie pamięci narodowej, spotykając się miejscach, w którym przebiegły dramatyczne wydarzenia w naszej historii – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

-Okupant niemiecki w czasie II wojny światowej robił to samo, co robili zaborcy w czasie rozbiorów Polski: wynarodawiał. Poprzez zagładę ludzi twórczych, gotowych stać się  liderami społeczności osłabia się tożsamość i odrębność, to jeden z element bezwzględnej wojny – przypomniał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Akcję „Inteligencja” zainicjowano 14 października 1939 roku  na spotkaniu dowódców operacyjnych grup w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy zapadła decyzja o fizycznej likwidacji polskiej warstwy przywódczej.  W listopadzie 1939 roku rozpoczęły się w polskich miastach aresztowania przedstawicieli inteligencji i liderów życia społecznego. Aresztowanych w ramach "Intelligenzaktion" mieszkańców Łodzi i okolicznych miejscowości osadzano
w prowizorycznym więzieniu w Rudzie Pabianickiej.

Miejscem ich masowych egzekucji był las łagiewnicki - 11 listopada rozstrzelano tam kilkaset osób. Masowe egzekucje przeprowadzano również w lasach lućmierskich. Prawdopodobnie 12 listopada na terenie poligonu wojskowego na Brusie rozstrzelano 40 przedstawicieli łódzkiej inteligencji. 

Dr Katarzyna Czekaj – Kotynia, edukatorka z Muzeum Tradycji Niepodległościowych -oddział Radogoszcz przedstawiła historyczny przebieg tych wydarzeń. Zachęcała jednak młodzież by popatrzeć na tę historię również w sposób symboliczny – jako na opowieść o znaczeniu mądrości i inteligencji w samodzielnym budowaniu państwa.

-W Łodzi akcja „Inteligencja” rozpoczęła się nieco później niż w innych miastach, debatowano bowiem nad statusem miasta Łodzi, w końcu podejmując decyzję, by włączyć je bezpośrednio do Rzeczy. Aresztowani liderzy życia publicznego skazywani byli podczas krótkich, kilkuminutowych rozpraw, ale jedynym zarzutem było nie to co zrobili, ale to, że potencjalnie mogli być groźni. Ta historia pozostawia w nas jednak pewną myśl – jak ważna i groźna jest zdolność do samodzielnego myślenia, zdolność do przywództwa, podejmowanie decyzji. To te cechy, rozwijane i pielęgnowane w sobie stanowią o jakości świata w którym żyjemy. Zachęcam Was zatem: nie bójcie się myśleć, bądźcie „groźni” przez swoją inteligencję. – mówiła dr K. Czekaj - Kotynia.

 W uroczystościach udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów, XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej, Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi oraz Strażnicy Tradycji z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Po uroczystościach uczniowie wraz z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przeszli w głąb lasu na miejsce prac ekshumacyjnych, które zainicjowane zostały kilkanaście lat temu.. Ich efektem było odkrycie kilku masowych grobów, jednak identyfikacja ofiar nie zawsze była możliwa. Jedną z osób rozpoznanych, dzięki charakterystycznemu przedmiotowi – obrączce – był p. Władysław Krzemiński, którego syn - znany łódzki społecznik często odwiedza miejsce pamięci na Brusie.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt