Leśna Przygoda w sercu wielkiego miasta, czyli Świąteczna Iluminacja Łodzi w nowej odsłonie

Zazwyczaj wypełnione gwarem i pospieszną krzątaniną centrum Łodzi przed świętami Bożego Narodzenia przemieni się w tym roku w zaczarowany świerkowy las, królestwo pięknej przyrody i zwierząt. Wszystko za sprawą zupełnie nowej iluminowanej dekoracji miasta, która rozbłyśnie już 1 grudnia!

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Święta zbliżają się wielkimi krokami i już niedługo w centrum Łodzi pojawi się z tej okazji nowa iluminacja, a wraz z nią wyjątkowa, bożonarodzeniowa atmosfera. Jestem przekonana, że zimowa metamorfoza miasta zachwyci całą Polskę, ale przede wszystkim samych łodzian. Spacer po centrum przypominać bowiem będzie wyprawę do leśnej krainy, a w różnych zakątkach Piotrkowskiej pojawią się zimowe scenerie, idealne do przedświątecznych spotkań i zdjęć. – mówi Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Wdzięczny temat to jednak nie jedyny atut nowej iluminacji. Dekoracja oświetli w tym roku większą część miasta, sięgając poza naszą reprezentacyjną ulicę - ozdoby zobaczymy bowiem przejeżdżając też aleją Piłsudskiego, a przy pomniku jednorożca stanie imponujące świąteczne drzewko. To właśnie tutaj oficjalnie rozpoczniemy tradycyjny, bożonarodzeniowy korowód z odpaleniem nowej iluminacji oraz łódzkiego jarmarku – dodaje. 

Pierwsze zwiastuny Świąt czekać będą na spacerowiczów już przy Placu Wolności. To właśnie tam stanie lubiany, fotogeniczny napis „Kocham Łódź”, na którym w tym roku przysiądą świetliste ptaszki. Dalszą drogę wyznaczy iluminowany szpaler subtelnych, ażurowych choinek udekorowanych odświętnie zielonymi gałązkami i bombkami. Niczym w prawdziwym borze nad głowami wędrujących sklepi się baldachim soczyście zielonego igliwia, zdobiony tysiącami świateł LED.

– W ostatnich latach mieszkańcy wielkich miast coraz częściej zwracają się ku naturze i szukają wytchnienia w kontakcie z przyrodą. Stąd wciąż rosnąca popularność motywów inspirowanych światem flory i fauny – zauważa Michał Kwasieborski, szef działu projektowego Multidekor, marki, która przygotowała świąteczną metamorfozę miasta. – Mamy nadzieję, że sympatyczni mieszkańcy lasu wywołają uśmiech na twarzach łodzian i pomogą im na chwilę oderwać się od codziennych trosk – dodaje.

Nie sposób nie poczuć się weselej na widok wiewiórki i lisa wspólnie ubierających choinkę przed budynkiem „Magdy”. W okolicy Piotrkowskiej nietrudno będzie też wypatrzeć dumnego jelenia z choinkowymi bombkami na porożu i ubraną w świąteczny wieniec łanię, które paść się będą w towarzystwie młodych. Interesującą częścią iluminacji są też srebrzyste świetlne bramy z eleganckimi świątecznymi akcentami, które lśnić będą wyjątkowym zimowym blaskiem.

Wymarzona sceneria do wykonania zabawnej rodzinnej fotografii czekać będzie na spacerowiczów m.in. przy Pasażu Rubinsteina, gdzie duzi i mali będą mogli wskoczyć do wnętrza prezentu rozpakowywanego przez dwie wesołe sikorki. Fani oryginalnych zdjęć do rodzinnego albumu czy mediów społecznościowych nie poczują się rozczarowani – w kilku punktach deptaku zaskoczą ich iluminowane fotoramy w formie splątanych konarów drzew dekorowanych złotymi i srebrnymi bombkami. Pełna przygód wędrówka przez zimowy las znajdzie swój finał u stóp królowej Świąt, czyli imponującej, bogato dekorowanej choinki, która wyrośnie tuż obok słynnego pomnika jednorożca. Mierzące aż 21 metrów drzewo, o rozłożystych zielonych gałązkach, ozdobią świetliste szyszki, błyszczące złote dekory w kształcie jeleni i wiewiórek, a także, oczywiście, setki bombek i tysiące energooszczędnych punktów świetlnych LED.

Nowe dekoracje są energooszczędne i pobierają mniej energii niż poprzednie, mimo zwiększenia oświetlanej powierzchni. Ślad węglowy 1 godziny całej iluminacji w mieście wynosi ok. 13,5 kg CO2. To mniej więcej tyle, ile wynosi ślad węglowy podróży 1 osoby samochodem osobowym z Warszawy do Łodzi. Wykonaniem i montażem ozdób w najbliższych 3 latach zajmie się firma Multidekor, która jest liderem na rynku iluminacji i dekoracji świątecznych i ma na swoim koncie ponad tysiąc realizacji dla miast i galerii handlowych w Polsce oraz na świecie. Jest autorem koncepcji i wykonawcą Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie oraz iluminacji Parku Oliwskiego w Gdańsku. Od lat rozświetla Warszawę, Kraków, Katowice czy Zamość.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt