Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem

EC1 będzie raz w tygodniu całkowicie dostępne dla osób z autyzmem, a UMŁ przeszkoli pracowników z obsługi osób z tą chorobą.

Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ala bardzo lubi ciszę. Autyzm sprawia, że nie mówi i ma trudności komunikacyjne. To oznacza, że nie powie, że chce jeść, pić, pójść do toalety. Nie pokaże, że jest jej zimno czy gorąco. Spektrum zaburzeń rozwoju, które uniemożliwiają dziewczynce normalne funkcjonowanie, wymaga terapii i profesjonalnej pomocy. Dzięki treningom komunikacyjnym, Ala uczy się pokazywać, za pomocą piktogramów i gestów, czego w danej chwili potrzebuje…

12 pracowników Urzędu Miasta Łodzi, którzy najczęściej przyjmują łodzian w kancelarii UMŁ przy Piotrkowskiej 104 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110 przechodzi szkolenie z kontaktu z osobami chorymi na autyzm, by skutecznie pomagać im w załatwieniu spraw urzędowych. Sukcesywnie, w ten sposób szkoleni będą wszyscy urzędnicy mających kontakt z łodzianami na tzw. front Office. Miejsca, gdzie będą pracowali przeszkoleni pracownicy będą odpowiednio oznakowane plakatami i naklejkami.  

 - Dziś obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. W takie dni wszyscy mówią o tej chorobie. Solidaryzują się z ludźmi chorymi. Budynki w miastach są iluminowane
na niebiesko. To ważny gest, ale przychodzi następny dzień. Już nie świąteczny. Dlatego z Fundacją Jaś i Małgosia postanowiliśmy zrobić pierwszy krok, by życie osób z tą chorobą w Łodzi było łatwiejsze. Każdego dnia, nie tylko dzień ich święta. Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem. Z radością informuję też, że Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli największa łódzka atrakcja turystyczna od dziś jest dostępna dla osób z tzw. spektrum autyzmu - powiedziała prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska 

Centrum Nauki i Techniki EC1 odpowiada na potrzeby osób ze spektrum autyzmu i przystosowuje swoją ekspozycję w ten sposób, aby jej zwiedzanie było dla nich dostępne i możliwe. Nie bez znaczenia są oczywiście szkolenia dla pracowników placówki oraz animatorów, które pomagają nam lepiej rozumieć potrzeby naszych gości o specjalnych potrzebach.

Dzięki współpracy z Fundacją Jaś i Małgosia w Centrum Nauki i Techniki przeprowadzony będzie audyt pod kątem przystosowania ekspozycji do potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz przeszkolenie kilkudziesięciu pracowników CNiT EC1 z tematyki autyzmu oraz dostosowania zachowania pracowników naszej placówki do potrzeb zwiedzających ze spektrum autyzmu.

Obok tego na stronie CNiT EC1 pojawi się specjalnie przygotowana informacja na temat akcji "Polska na niebiesko". Wspomniana tematyka pojawi się także
w komunikacji w mediach społecznościowych, wpisując się w trwającą obecnie kampanię pod hasłem "Kiedy do mnie mówisz, oczekuj ciszy".

W ofercie CNiT EC1 pojawią się "Wyciszone wtorki" - element akcji, który polega na wygaszeniu bodźców wzrokowych, słuchowych i zapachowych do tego stopnia, aby umożliwić korzystanie ze stanowisk także tym, dla których standardowy poziom np. efektów dźwiękowych byłby trudny do zaakceptowania. Jeśli idzie o harmonogram akcji, to rezerwacje dostępne będą  dla grup i osób indywidualnych. W najbliższy wtorek (2.04) naszych gości przyjmujemy w godzinach 14:00 – 17:00, 7 maja
i 2 czerwca w godzinach 15:00 – 17:00. Od lipca natomiast będą to na stałe godziny 9:00 – 10:00 w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu: 42 600 61 00 lub mailowo: informacja@ec1lodz.pl.

W przestrzeni CNiT EC1 pojawiły się również piktogramy, które otwierają zupełnie nowe możliwości komunikacji. Dzięki nim Ala może przekazać informację na temat swoich potrzeb i poruszać się w dostosowanej specjalnie dla niej przestrzeni multimedialnego centrum nauki.

To kolejny krok w udostępnieniu oferty CNiT EC1 osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że placówka zdobywała wyróżnienia w konkursach i plebiscytach takich jak "Polska bez barier", czy "Lodołamacze", które potwierdzały skuteczność naszych wysiłków. 

Polecane aktualności

Uczestnicy zwiedzą m.in. wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Zapraszamy na "Weekend z Izraelem Poznańskim"

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

25 sierpnia przypada 186. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich... więcej

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy

Konrad Ciężki / BPiNM

Łódzkie Centrum Wydarzeń zakończyło pracę nad "Nostalgią", czyli nową instalacją artystyczną w... więcej

Miejska Arena Kultury i Sportu  -  mat. prasowe

MAKiS wyrasta na lidera zielonej rewolucji wśród miejskich spółek

Informacja prasowa

Ekoimprezy, nowe nasadzenia, a wkrótce też farma fotowoltaiczna. Miejska Arena Kultury i Sportu ... więcej

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci -  mat. prasowe

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci

Informacja prasowa

W Łodzi drukuje się w technologii 3D ręce dla dzieci, które nie mają palców lub dłoni. więcej

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Kontakt