Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem

EC1 będzie raz w tygodniu całkowicie dostępne dla osób z autyzmem, a UMŁ przeszkoli pracowników z obsługi osób z tą chorobą.

Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ala bardzo lubi ciszę. Autyzm sprawia, że nie mówi i ma trudności komunikacyjne. To oznacza, że nie powie, że chce jeść, pić, pójść do toalety. Nie pokaże, że jest jej zimno czy gorąco. Spektrum zaburzeń rozwoju, które uniemożliwiają dziewczynce normalne funkcjonowanie, wymaga terapii i profesjonalnej pomocy. Dzięki treningom komunikacyjnym, Ala uczy się pokazywać, za pomocą piktogramów i gestów, czego w danej chwili potrzebuje…

12 pracowników Urzędu Miasta Łodzi, którzy najczęściej przyjmują łodzian w kancelarii UMŁ przy Piotrkowskiej 104 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110 przechodzi szkolenie z kontaktu z osobami chorymi na autyzm, by skutecznie pomagać im w załatwieniu spraw urzędowych. Sukcesywnie, w ten sposób szkoleni będą wszyscy urzędnicy mających kontakt z łodzianami na tzw. front Office. Miejsca, gdzie będą pracowali przeszkoleni pracownicy będą odpowiednio oznakowane plakatami i naklejkami.  

 - Dziś obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. W takie dni wszyscy mówią o tej chorobie. Solidaryzują się z ludźmi chorymi. Budynki w miastach są iluminowane
na niebiesko. To ważny gest, ale przychodzi następny dzień. Już nie świąteczny. Dlatego z Fundacją Jaś i Małgosia postanowiliśmy zrobić pierwszy krok, by życie osób z tą chorobą w Łodzi było łatwiejsze. Każdego dnia, nie tylko dzień ich święta. Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce przyjaznym osobom z autyzmem. Z radością informuję też, że Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli największa łódzka atrakcja turystyczna od dziś jest dostępna dla osób z tzw. spektrum autyzmu - powiedziała prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska 

Centrum Nauki i Techniki EC1 odpowiada na potrzeby osób ze spektrum autyzmu i przystosowuje swoją ekspozycję w ten sposób, aby jej zwiedzanie było dla nich dostępne i możliwe. Nie bez znaczenia są oczywiście szkolenia dla pracowników placówki oraz animatorów, które pomagają nam lepiej rozumieć potrzeby naszych gości o specjalnych potrzebach.

Dzięki współpracy z Fundacją Jaś i Małgosia w Centrum Nauki i Techniki przeprowadzony będzie audyt pod kątem przystosowania ekspozycji do potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz przeszkolenie kilkudziesięciu pracowników CNiT EC1 z tematyki autyzmu oraz dostosowania zachowania pracowników naszej placówki do potrzeb zwiedzających ze spektrum autyzmu.

Obok tego na stronie CNiT EC1 pojawi się specjalnie przygotowana informacja na temat akcji "Polska na niebiesko". Wspomniana tematyka pojawi się także
w komunikacji w mediach społecznościowych, wpisując się w trwającą obecnie kampanię pod hasłem "Kiedy do mnie mówisz, oczekuj ciszy".

W ofercie CNiT EC1 pojawią się "Wyciszone wtorki" - element akcji, który polega na wygaszeniu bodźców wzrokowych, słuchowych i zapachowych do tego stopnia, aby umożliwić korzystanie ze stanowisk także tym, dla których standardowy poziom np. efektów dźwiękowych byłby trudny do zaakceptowania. Jeśli idzie o harmonogram akcji, to rezerwacje dostępne będą  dla grup i osób indywidualnych. W najbliższy wtorek (2.04) naszych gości przyjmujemy w godzinach 14:00 – 17:00, 7 maja
i 2 czerwca w godzinach 15:00 – 17:00. Od lipca natomiast będą to na stałe godziny 9:00 – 10:00 w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu: 42 600 61 00 lub mailowo: informacja@ec1lodz.pl.

W przestrzeni CNiT EC1 pojawiły się również piktogramy, które otwierają zupełnie nowe możliwości komunikacji. Dzięki nim Ala może przekazać informację na temat swoich potrzeb i poruszać się w dostosowanej specjalnie dla niej przestrzeni multimedialnego centrum nauki.

To kolejny krok w udostępnieniu oferty CNiT EC1 osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy, że placówka zdobywała wyróżnienia w konkursach i plebiscytach takich jak "Polska bez barier", czy "Lodołamacze", które potwierdzały skuteczność naszych wysiłków. 

Polecane aktualności

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa wolontariusze "pracy" mają jeszcze więcej niż dotychczas.

Seniorzy pomagają seniorom w dobie koronawirusa

Jolanta Baranowska / BRP

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją "pracę" do domu i odbiera telefony... więcej

Tegoroczny budżet Łódzkiego Funduszu Filmowego, w kwocie ponad 1 400 000 zł brutto, zostanie podzielony na realizację 7 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego edycja 2020!

Łódź Film Commission

EC1 Łódź - Miasto Kultury wraz z Komisją Konkursową ogłasza wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego... więcej

„Prosimy o wpuszczanie nas bez kolejki” – apelują łódzcy wolontariusze do właścicieli sklepów

Agnieszka Rutkowska / BRP

Każdego dnia wolontariusze robią zakupy seniorom w całej Łodzi. Apel popłynął drogą meilową do... więcej

Kontakt