Łódź chce kontynuować program in vitro dla łódzkich par

Łódź chce kontynuować program in vitro dla łódzkich par. Od 2016 r. do dziś dzięki wsparciu z budżetu miasta na świat przyszło 250 małych łodzian. Nowy program planowany jest na 5 lat.

- 4 lata temu cieszyliśmy się z narodzin Hani, pierwszego dziecka z łódzkiego programu in vitro. Taką samą radość dawała wieść, że na świat przyszło każde z 250 kolejnych maluchów. Jako matka wiem, że nie ma większego szczęścia niż własne, upragnione dziecko. Dlatego nie wyobrażałam sobie, by podjąć inną decyzję, niż ta, że łódzki program in vitro będziemy kontynuować przez następne 5 lat. Program jest już gotowy, z pozytywną opinią specjalistycznej Agencji Oceny Technologii Medycznej. Gdy tylko zostanie przyjęty przez łódzkich radnych - ogłaszamy konkurs i wybieramy kliniki, które będą pomagać naszym łódzkim parom. My jesteśmy gotowi. Chcemy ruszać już w styczniu, by dać radość kolejnym rodzicom. I pamiętajmy, 250 narodzonych dzieci - w tym 14 par bliźniąt oraz prawie 350 ciąż - to nie statystyki, to te dziesiątki szczęśliwych rodzin - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Warunki programu:

Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do jednej procedury biotechnologicznej, ale nie więcej niż 80% kosztów danej procedury. Maksymalnie para może przystąpić do programu 3-krotnie - czyli może uzyskać dofinansowanie
3 razy po 5000 zł do każdej procedury. Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi i rozliczała się z podatku dochodowego w Łodzi. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta ma od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 roku życia).

Szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności (dla Pań w wieku od 18 do 38 roku życia).

Od początku programu przeznaczamy ok. miliona złotych rocznie z budżetu miasta na dofinansowanie zabiegów. I takie dofinansowanie planowane jest na 5 następnych lat.

Łódź bezpłatnie przekazuje też licencję na program innym gminom. Pierwszy taką umowę z Łodzią podpisał Sosnowiec, w październiku 2016 r. Potem były jeszcze: Szczecinek, powiat Pabianicki, Błaszki, Gniezno, Zgierz i Głogów.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt