Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki. Miejska dotacja może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- W dobie zmian klimatycznych i przeciwdziałania ich negatywnym skutkom zwrócenie uwagi na kwestie zagospodarowania wód opadowych jest jednym z kluczowych aspektów w mieście – mówi dr Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. – Staramy się odwracać ten negatywny trend odprowadzania z miasta wszelkiej możliwej wody, ale bez zaangażowania mieszkańców to nie będzie możliwe. Stąd nasz program wsparcia tych działań, który jest komplementarny w stosunku do rządowego programu Moja Woda, dedykowanego odbiorcom indywidualnym.

Dotacja celowa przeznaczona jest dla wspólnot mieszkaniowych na przedsięwzięcia inwestycyjne obejmujące wykonanie systemów do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych oraz roztopowych. Wśród dotowanych inwestycji znajdziemy takie rozwiązania jak: zbiorniki na deszczówkę wraz z instalacją podłączenia do rynny, systemy bioretencji czyli między innymi ogrody deszczowe, zastosowanie nawierzchni przepuszczalnej czy systemy nawadniania z wykorzystaniem deszczówki.

Miejska dotacja wynosi 80% kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 10 tysięcy zł brutto. W sumie Miasto przeznaczy na ten cel jeszcze w tym roku 196 tysięcy zł, nabór trwa od dziś do 16 października, zaś rozliczenie wniosków ma nastąpić nie później niż 15 grudnia.

Łódzki magistrat udostępnia także know-how dla tych, którzy chcieliby zacząć gromadzić deszczówkę. Na stronie www.lodz.pl/ekoportal pojawił się specjalny poradnik dla mieszkańców pt. „Łódź łapie deszczówkę,” w którym można znaleźć szereg informacji na temat możliwości retencjonowania wody we własnym zakresie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt