Łódź rewitalizuje. Na Księżym Młynie powstaje restauracja serwująca tradycyjne łódzkie specjały

Na Księżym Młynie trwają prace wykończeniowe przy restauracji, w której serwowane będą tradycyjne łódzkie specjały. Montowane są zabytkowe okna, układane chodniki. Obok powstaje zielony ogród.

fot. Konrad Ciężki / UMŁ
Na Księżym Młynie trwają prace wykończeniowe przy restauracji
7 zdjęć
fot. Konrad Ciężki / UMŁ
fot. Konrad Ciężki / UMŁ
fot. Konrad Ciężki / UMŁ
fot. Konrad Ciężki / UMŁ
fot. Konrad Ciężki / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

– Zakończone zostały wszystkie prace budowlane i 95% robót wykończeniowych. W przyszłym tygodniu będą montowane zabytkowe okna żeliwne, które wcześniej zostały poddane konserwacji w specjalistycznym zakładzie. Wyglądem przypominają okna ze średniowiecznego zamku. Czekamy na przyłączenie do sieci energetycznej i gazowej przez gestorów sieci. Obecnie trwa zagospodarowania terenu podwórka. Układane są chodniki, posadzka wiaty oraz przygotowywane są miejsca parkingowe na kratach trawnikowych. Na przełomie listopada i grudnia będą dokonywane nasadzenia zieleni. Posadzimy 106 krzewów iglastych, bzy, rododendrony i róże, 8 drzew owocowych. Na terenie, który był kiedyś terenem ogródków zachowaliśmy wiele kilkudziesięcioletnich drzew owocowych – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Roboty nad przebudową i rozbudową budynku gospodarczego na restaurację przy ul. Księży Młyn 11a rozpoczęły się w marcu 2019 roku i trwać będą do grudnia 2020 r. Budynek, który dawniej mieścił lokatorskie komórki został wybudowany w 1872 r. Inwestycja objęła remont wraz z przebudową budynku gospodarczego na potrzeby działalności gastronomicznej i handlowej. Od ulicy Księży Młyn zaplanowana została przestrzeń na mały sklep z pamiątkami.

– W 2018 roku na swoje miejsce wróciła wiekowa ręczna pompa czerpiąca wodę z ziemi. W tym roku ją odnowiliśmy i z pewnością będzie atrakcją restauracji. Przed restauracją będzie 10 miejsc parkingowych dla gości, w tym dla osób niepełnosprawnych. Będzie też zielone podwórko z drzewami i krzewami. Wnętrze restauracji rozświetlą stylowe lampy – dodaje Zofia Kostrzewińska, zastępca dyrektora Łódzkiego Zakładu Usług Komunalnych.

Restauracja jednorazowo będzie mogła przyjąć ponad 40 osób. Przy warunkach przetargu na wybór operatora restauracji, który zostanie ogłoszony po zakończeniu inwestycji, najważniejszym kryterium nie będzie cena najmu, ale zapewnienie dań z przepisów tradycyjnej łódzkiej i polskiej kuchni.

Inwestycja przy ul. Księży Młyn 11a kosztować będzie 2,2 mln zł.

W sierpniu 2020 r. rozpoczęły się kolejne prace budowlane na Księżym Młynie. Odbywają się one w ramach dwóch kontraktów.

Pierwszy kontrakt obejmuje wyremontowanie czterech budynków mieszkalnych przy ul. Księży Młyn: 1, 3, 5 i 9, w których kompleksowo odnowione zostaną 34 mieszkania. Będą miały powierzchnię od 24 do ponad 100 m.kw. Ich łączna powierzchnia wyniesie 2.830 m.kw.

W drugim kontrakcie wykonawca kompleksowo wyremontuje 5 budynków gospodarczych o łącznej powierzchni  730 m.kw. W trzech budynkach będą komórki lokatorskie, a 2 budynki gospodarcze na wysokości Księży Młyn nr 7 i nr 9 zmienią funkcję na 3 klimatyczne pracownie twórcze.

Księży Młyn w 2022 roku

Dzięki realizacji szeregu inwestycji w 2022 roku Księży Młyn stanie się miejscem, w którym chętnie będą przebywać mieszkańcy, a także turyści. Gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 29 budynków, w tym budynki wielorodzinne przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, ul. Przędzalnianej 49, 51, 59, 61, 63, 67 oraz Fabrycznej 21, budynki gospodarcze przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5, ul. Przędzalnianej 49, 51 i 57 oraz ul. Fabrycznej 21; budynki niemieszkalne przy ul. Księży Młyn 7, 9, 11a, ul. Tymienieckiego 32/Księży Młyn 2, ul. Przędzalnianej 57 i 91 a także budynki dawnych konsumów przy ul. Księży Młyn 14 i 16.

Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń. Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy.

Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Powstanie dużo nowej zieleni - pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Okolica stanie się przyjazna i bardziej dostępna zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i kierowców.

Projekt realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.


Projekt pn. „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” realizowany
w ramach umowy nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa zawartej w dniu 28 września 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt