Łódź stawia na fotowoltaikę

Łódź stawia na fotowoltaikę. Na pustych działkach i na dachach szkół pojawią się panele, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach i zarobimy na dzierżawie. Zielona energia to nie tylko wygoda i oszczędności, to również konieczność we współczesnym świecie i w czasach globalnych zmianach klimatu, które wpływają na życie każdego z nas.

Fotowoltaika
Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych.

- Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych. Wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych to emisja 50 gramów CO2 do atmosfery. W tradycyjnej formule – ze źródeł węgielnych - wyprodukowanie tej samej ilości energii to emisja 1000 gram CO2, czyli pięćdziesięciokrotnie więcej. Zachęcamy wszystkich do instalowania fotowoltaiki i my sami zaczynamy wprowadzanie ich w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

- Wprowadzamy odnawialne źródła energii do Łodzi. Razem z prywatnym partnerem chcemy budować instalacje fotowoltaiczne, które oznaczają dla miasta zieloną energię, oszczędności oraz przychody. Na początek zrealizujemy 2 projekty. Pierwszy z nich - bardzo prosty - to dzierżawa niezabudowanych nieruchomości. Powstaną na nich farmy fotowoltaiczne. Do łódzkiej sieci popłynie eko-prąd, a do miejskiego budżetu pieniądze z dzierżawy – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi

Drugi projekt jest nieco bardziej złożony. Jeszcze w styczniu miasto ogłosi dialog techniczny na znalezienie partnera do budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Jednym z takich obiektów jest XXI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kopernika 2.

- Tutaj również mówimy o dzierżawie, ale razem z partnerem będziemy dzielili się zyskami z produkowania prądu z fotowoltaiki. Co więcej, po skończeniu dzierżawy, instalacje przejdą na własność miasta, a to oznacza, że sami staniemy się producentami prądu. Na rachunkach już nie tylko będziemy oszczędzać, ale wręcz możemy zmniejszyć je do zera – mówi Pustelnik.

W obu przypadkach miasto osiąga zyski w nieco inny sposób, ale o obu zupełnie tak samo nie wydaje złotówki, ani na budowę instalacji, ani na produkcję prądu.

Polecane aktualności

Stanowiska front office w Wydziale Finansowym UMŁ w godzinach od 7:00 do 20:00

Od poniedziałku 8 marca br. sprawy dotyczące podatków i opłat załatwisz w Urzędzie Miasta Łodzi w... więcej

“Szkoła Zero Waste”

„SZKOŁA ZERO WASTE” czyli łódzcy uczniowie w akcji!

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Zakończył się projekt „Szkoła Zero Waste”, w którym przez 3 miesiące uczniowie z klas IV-VIII ze... więcej

DUMNI Z ZALEWAJKI

DUMNI Z ZALEWAJKI przywracają kulinarne tradycje Łodzi

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Kiedyś podstawa na łódzkich stołach, dziś – trochę zapomniana. Za chwilę to się zmieni! Zalewajka,... więcej

Manufaktura - Karta Łodzianina

Około 16 tysięcy osób złożyło już wniosek o Kartę Łodzianina

Jacek Słodziński / BPiNM

1 marca wystartowała Karta Łodzianina – system atrakcyjnych zniżek zachęcających mieszkańców do... więcej

Ekspresowa budowa nowego woonerfu

Łódź Rewitalizacja: ekspresowa budowa nowego woonerfu.

Aleksandra Hac / UMŁ

Szpaler drzew, które na wiosnę zakwitną na różowo, tysiąc krzewów, szerokie chodniki, ławki, nowe... więcej

Kontakt