Łódź wolna od dyskryminacji, antysemityzmu, ksenofobii

Radny Tomasz Kacprzak składa wniosek do Prezydent Miasta o cofnięcie pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych restauracji „Pijalnia Wódki i Piwa”.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Łódź jest wielokulturowa, tolerancyjna, otwarta na ludzi o różnych narodowościach, kulturach, wyznaniach, przekonaniach – powiedział Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

- Dbamy o to, aby nasze miasto było przyjazne dla wszystkich. Każdy musi czuć się w nim bezpiecznie. Byłem zszokowany, gdy usłyszałem, że łodzianin został wyproszony z restauracji z powodu innego wyznania. Taki akt dyskryminacji trzeba jasno potępić. Nie może być zgody na takie zachowania. Nie ma miejsca na nacjonalizm i ksenofobię. Składam wniosek do Prezydent Miasta o cofnięcie pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych restauracji „Pijalnia Wódki i Piwa”. Dyskryminujące zachowanie pracowników lokalu, którzy odmówili obsługi klientowi ze względu na wyznanie narusza zasady określone w art. 30 i 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz narusza art. 6 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Mam nadzieję, że przypadek pana Dawida stanie się środkiem prewencyjnym dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Nie można nie obsługiwać ludzi w lokalach tylko ze względu na kolor skóry, wyznanie czy narodowość. W Łodzi jest wielu turystów i studentów z całego świata. Muszą czuć się u nas po prostu dobrze. Boli mnie to, że ten incydent wydarzył się w noc po uroczystościach związanych z obchodami rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Powinniśmy pamiętać naszą historię. Nie możemy dawać przyzwolenia na takie zachowania – dodał radny Tomasz Kacprzak.

- Byłem wzburzony tym, co mnie spotkało – powiedział łodzianin Dawid Gurfinkiel.

- Jednakże jestem również bardzo dumny z łodzian, ponieważ otrzymałem ogromne wsparcie od aktywistów i lokalnych władz. Istnieje armia ludzi, którzy są w stanie w jedną sekundę powiedzieć zdecydowane „stop” faszyzmowi i rasizmowi. W Łodzi nie do końca jest bezpiecznie. To miasto poradziło sobie bez problemu z dopalaczami i wierzę, że równie skutecznie poradzi sobie z jakimikolwiek przejawami rasizmu. Kocham Łódź, jestem dumny z tego, że jestem łodzianinem – dodał pan Dawid.

- Spotykamy się dziś przy ławeczce Juliana Tuwima – oświadczył Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

- Jestem ciekaw, czy panowie, którzy wyprosili z lokalu pana Dawida, wyprosiliby też Tuwima. Przecież on także był Żydem – dodał radny Tomasz Kacprzak.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt