Łódź za sto lat – jaka będzie?

Od 26 lutego do 4 maja br. na Rynku Włókniarek Łódzkich obok Manufaktury eksponowana jest „Kapsuła Czasu”. Jest to mobilna rzeźba, która we wnętrzu – „Sercu” - skrywa tysiące prac plastycznych i literackich.

Serce kapsuły czasu

Ich autorami są dzieci i młodzież z całej Polski. Fundacja IDEANOVA oraz Urząd Miasta Łódź organizują w dniach 23-30 kwietnia cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pn. „Łódź za 100 lat”. Warsztaty są elementem ogólnopolskiej akcji społecznej zbierania materiałów do „Serca Kapsuły Czasu”. 

Z okazji wizyty Kapsuły Czasu w Łodzi, Fundacja IDEANOVA organizuje warsztaty - edycję specjalną akcji „Serce Kapsuły Czasu”, pn. “Łódź za 100 lat”. Podczas warsztatów do których zaproszono wszystkie łódzkie szkoły powstaną niepowtarzalne prace plastyczne, literackie oraz nagrania, które później zostaną zamknięte we wnętrzu Kapsuły Czasu i stanowić będą jej „Serce”.

- Ta edycja „Serca Kapsuły Czasu”, którą teraz realizujemy, jest absolutnie wyjątkowa. To Wy - Mieszkańcy Łodzi, będziecie mogli opowiedzieć o tym, jak wyobrażacie sobie Wasze miasto w 2120 roku. Wszystkie prace, które powstaną w ramach warsztatów, zostaną zamknięte w Kapsule Czasu na kolejnych 100 lat i tym samym staną się mostem łączącym teraźniejszość z przyszłością, naszym wspólnym świadectwem społecznym, które podarujemy następnym pokoleniom. – mówi Agnieszka Cudek, koordynatorka wydarzenia.

Zadaniem, które stanie przed uczestnikami wydarzenia, jest przedstawienie swojej wizji na temat tego, jak wyglądać będzie Łódź za sto lat. Dzieci i młodzież podczas e-warsztatów usłyszą jak przyszłość wyobrażali sobie mieszkańcy Europy na przełomie XIX i XX wieku, dowiedzą się jak ewoluowało łódzkie włókiennictwo, przemysł filmowy, miejski krajobraz i środowisko naturalne. Odbędą także podróż w czasie z Tuwimem i bohaterami jego wierszy.

- Pod koniec kwietnia będziemy mogli sobie trochę pofantazjować. A wszystko dlatego, że odbędą się wtedy warsztaty dla dzieci i młodzieży, których wynikiem będzie wizja przyszłości Łodzi za 100 lat. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w wieku od 7 do 10 lat oraz od 11 do 14 roku życia. Będą dotyczyły dziedzin związanych z Łodzią - włókiennictwem, filmem, ogrodem zoologicznym, strukturą miasta czy postacią Juliana Tuwima. - mówi Marta Pokorska Jurek, prowadząca warsztaty - To doskonała okazja by przyczynić się do wymyślenia rozwiązań, które być może aktualnie nie są w naszym zasięgu, ale mogą stać się zaczynem do powstania nowych wynalazków, czy dobrych praktyk.

Warsztaty poprowadzą Marta Pokorska-Jurek – autorka książek i słuchowisk dla dzieci, dziennikarka, dyplomowany manager designu, Agnieszka Cudek – koordynatorka projektu „Kapsuła Czasu” i współtwórca „Serca Kapsuły Czasu”, Dagna Kidoń – producentka filmowa, pracownik Szkoły Filmowej w Łodzi, Krzysztof Olkusz – przewodnik wycieczek po Łodzi oraz Elżbieta Gorzka-Kmieć – reżyser teatralny.

Na warsztaty organizowane on-line należy się zapisywać. Jest to możliwe pod adresem e-mail: sercekapsuly@ideanova.org.pl lub telefonicznie pod numerem 692 422 717 lub 664 969 900.

Do wysyłania prac (niezależnie od warsztatów) zachęcamy wszystkich mieszkańców Łodzi. Prace w formie plików graficznych, tekstowych i video można przesłać poprzez bezpłatną aplikację “Kapsuła Czasu” (do pobrania w Sklepie Play oraz App Store) lub wysłać mailem na adres: sercekapsuly@ideanova.org.pl. Każdy uczestnik, który chce aby jego praca znalazła się w Kapsule Czasu w formie oryginalnych dokumentów papierowych lub oryginalnych zapisów na nośnikach multimedialnych, proszony jest o wysłanie swojego dzieła pocztą na adres Fundacji IDEANOVA. Informacje o „Kapsule Czasu”, regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://kapsulaczasu.org/opis-akcji/

Fundacja IDEANOVA jest Organizacją Pożytku Publicznego inicjującą ogólnopolskie akcje społeczne adresowane do dzieci i młodzieży, których celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na wyzwania środowiskowe, społeczne i urbanistyczne.

Fundacja organizuje międzynarodowe konkursy architektoniczne, w ramach których powstają unikatowe instalacje artystyczne, prezentowane w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w kraju.

Organizatorem akcji jest Fundacja IDEANOVA. Partnerem akcji jest Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Formy Przekazu, ZOO w Łodzi.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

ŁFPK

Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych rozszerza działalność

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Z oferty poręczeń mogą skorzystać przedsiębiorcy z aglomeracji łódzkiej. więcej

Łódź rewitalizuje

Łódź rewitalizuje. Ulica Rewolucji 1905 roku pełna zieleni.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dobiega końca rewitalizacja ulicy Rewolucji 1905 roku. Na ostatnim remontowanym odcinku, od ulicy... więcej

Łódzkie święto swinga

Łódzkie święto swinga przez cały weekend!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Retro samochody, muzyka dixielandowa i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. więcej

Nabór do Przedszkoli miejskich

Rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do miejskich przedszkoli

Monika Pawlak / UMŁ

2 sierpnia rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli prowadzonych przez samorząd. W... więcej

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Inspiruje artystów. Kręcono w niej teledysk promujący „Męskie Granie”. Będzie miała 10 metrów... więcej

Kontakt