Łodzianie czekają na ustawę antyodorową

Mieszkańcy cierpią, ponieważ nasz ustrój prawny nie "dorobił się" regulacji związanych z walką z odorem. Na terenie osiedla Chojny funkcjonuje fabryka, która sprawia, że życie mieszkańców jest bardzo uciążliwe.

Na terenie osiedla Chojny funkcjonuje fabryka, która sprawia, że życie mieszkańców jest bardzo uciążliwe. Nie ma prawa, które nakazywałoby firmom, zakładom przemysłowym takiego zachowania, które nie utrudnia życia innym mieszkańcom.

- Wprawdzie firma deklaruje budowę instalacji, które mają niwelować zarówno problem kłopotliwego hałasu, jak i zapachów. Niemniej tempo nie jest wystarczające - uważa Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - W ubiegłym roku, na lipcowej sesji Rady Miejskiej, prezentowałem projekt uchwały, który był apelem do premier Beaty Szydło o wprowadzenie przepisów antyodorowych w Polsce. W uzasadnieniu właśnie przywoływałem sytuację, która ma miejsce na Chojnach. To co mnie cieszy to to, że przy jej przyjmowaniu jednomyślnie zagłosowały wszystkie klubu w Radzie Miejskiej. Mija rok, a my nie doczekaliśmy się przyjęcia takich przepisów.

Na konferencji radnego Adama Wieczorka oraz radnej Moniki Malinowskiej - Olszowy obecni byli mieszkańcy Chojen.
- Gdyby ta ustawa została przyjęta - zamiast protestować - mogliby się cieszyć normalnym sąsiedztwem zakładu. Dzisiejsza konferencja jest więc ponownym apelem o ustawę antyodorową. Dodam tylko, że na tą uchwałę nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi z kancelarii premiera.

Monika Malinowska - Olszowy, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska RM w Łodzi zwróciła zaś uwagę na coraz większe konflikty narastające wokół tego tematu i bezsilność mieszkańców.
- To nie tylko niekomfortowy zapach. To też może być przyczyna wielu chorób. Podobna sytuacja jak w Łodzi jest w całej Polsce. Brak regulacji prawnych uniemożliwia też działanie samorządom. W Niemczech są wprowadzone normy. Również w Polsce jest to możliwe - dodaje radna Malinowska - Olszowy.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt