Zmiany w tegorocznej edycji BO wiążą się przede wszystkim z wprowadzeniem zasady ogólnodostępności, która pozwoli wskazać, kto i kiedy może skorzystać z realizowanego projektu. Najwięcej pytań wzbudzał sposób egzekwowania tej zasady w praktyce. Rada wskazywała również potrzebę zaangażowania Rad Osiedli w proces Budżetu Obywatelskiego. Ogólny kierunek zmian w BO spotkał się z aprobatą Rady i w efekcie wydała ona pozytywną opinią na temat projektu uchwały dot. zasad jego przeprowadzania.
Najwięcej wątpliwości podczas posiedzenia wzbudził projekt uchwały ws. zamiaru połączenia instytucji kultury w Łodzi. Zastrzeżenia Rady dotyczyły m.in braku wyliczeń dot. oszczędności środków finansowych, które powstaną w wyniku realizacji ww. uchwały oraz ryzyka utraty własnej tożsamości przez poszczególne instytucje kultury. Niepokój wzbudziła również forma przeprowadzenia reorganizacji, a także przebieg procesu konsultacyjnego w tym temacie. W efekcie, Rada wydała negatywną opinię na temat projektu uchwały.
Podczas ostatniego posiedzenia, rozmawiano też o wymogach wobec organizacji pozarządowych w związku z wprowadzeniem ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zmiany wchodzą w życie we wrześniu br. i nakładają na organizacje realizujące zadania publiczne, szereg obowiązków związanych z koniecznością prowadzenia działań w sposób dostępny. Podczas spotkania Rada zastanawiała się, jakie kroki można podjąć by odpowiednio przygotować łódzkie III sektor na te zmiany.
Podczas posiedzenia, Rada zapoznana została również z planowanymi zmianami zasad pracy Komitetu Rewitalizacji, które dotyczyły m.in. zmniejszenia liczby jego członków i skrócenia kadencji Komitetu.