Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego zaopiniowała projekty uchwał dot. Budżetu Obywatelskiego i zamiaru połączenia domów kultury w Łodzi

  • kategoria:
  • NGO

Głównymi tematami ostatniego posiedzenia Rady były zmiany w zasadach łódzkiego budżetu obywatelskiego, a także projekt uchwały dot. zamiaru połączenia instytucji kultury w Łodzi. Ważnym punktem była również kwestia dostępności działań organizacji dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Zmiany w tegorocznej edycji BO wiążą się przede wszystkim z wprowadzeniem zasady ogólnodostępności, która pozwoli wskazać, kto i kiedy może skorzystać z realizowanego projektu. Najwięcej pytań wzbudzał sposób egzekwowania tej zasady w praktyce. Rada wskazywała również potrzebę zaangażowania Rad Osiedli w proces Budżetu Obywatelskiego. Ogólny kierunek zmian w BO spotkał się z aprobatą Rady i w efekcie wydała ona pozytywną opinią na temat projektu uchwały dot. zasad jego przeprowadzania.

Najwięcej wątpliwości podczas posiedzenia wzbudził projekt uchwały ws. zamiaru połączenia instytucji kultury w Łodzi. Zastrzeżenia Rady dotyczyły m.in braku wyliczeń dot. oszczędności środków finansowych, które powstaną w wyniku realizacji ww. uchwały oraz ryzyka utraty własnej tożsamości przez poszczególne instytucje kultury. Niepokój wzbudziła również forma przeprowadzenia reorganizacji, a także przebieg procesu konsultacyjnego w tym temacie. W efekcie, Rada wydała negatywną opinię na temat projektu uchwały.

Podczas ostatniego posiedzenia, rozmawiano też o wymogach wobec organizacji pozarządowych w związku z wprowadzeniem ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zmiany wchodzą w życie we wrześniu br. i nakładają na organizacje realizujące zadania publiczne, szereg obowiązków związanych z koniecznością prowadzenia działań w sposób dostępny. Podczas spotkania Rada zastanawiała się, jakie kroki można podjąć by odpowiednio przygotować łódzkie III sektor na te zmiany.

Podczas posiedzenia, Rada zapoznana została również z planowanymi zmianami zasad pracy Komitetu Rewitalizacji, które dotyczyły m.in. zmniejszenia liczby jego członków i skrócenia kadencji Komitetu.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt