Łódzka specjalność - piłka nożna sześcioosobowa. Tu sięgamy po trofea!

Tradycyjną odmianę piłki nożnej, w której naprzeciw siebie stają dwie 11-osobowe drużyny, zna niemal każdy. Prawie wszyscy również wiedzą, że od lat brakuje nam sukcesów w tej dyscyplinie. Inaczej jest w piłce nożnej sześcioosobowej, w której to dyscyplinie zarówno Łódź, jak i Polska radzą sobie bardzo dobrze.

Rok 2008 - grupa studentów z Wrocławia, pasjonatów piłki nożnej, szuka sposobu na wygodne umawianie się z innymi drużynami na mecze. Tworzą platformę Playarena, która już kilka lat później zrzesza setki zespołów i tysiące zawodników grających w całej Polsce w piłkę nożną sześcioosobową na Orlikach.  

Czym jest Playarena

Playarena to platforma, na której amatorskie drużyny umawiają się na mecze. W każdym z miast, które dołączyło do rozgrywek, całość podzielona jest na kilka szczebli rozgrywkowych. Drużyny rywalizują o mistrzostwo ligi, bądź w przypadku najwyższej klasy o mistrzostwo miasta. 

- Najlepsze drużyny z każdego miasta raz do roku spotykają się na turnieju o mistrzostwo Polski. Zwycięzca tego turnieju zyskuje możliwość gry w Lidze Mistrzów - mówi Przemysław Kaczmarek, koordynator Playareny w Łodzi. Warto dodać, że łódzka drużyna Flying Dragons dwa razy sięgała po najwyższej trofeum krajowe, w 2014 i 2016 roku. 

Rozgrywki w Łodzi

Łódź przoduje w statystykach, jeżeli chodzi o liczbę drużyn grających w piłkę nożną sześcioosobową. 

- Do tej pory mamy zapisanych 112 drużyn, wyprzedzamy pod tym względem inne miasta w kraju. Zapisy wciąż są otwarte, więc może być ich jeszcze więcej - komentuje Kaczmarek. Poziom ligowy ułożony jest w taki sposób, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno „niedzielni kopacze”, jak i osoby bardziej profesjonalnie podchodzące do sportu. 

Rozgrywki międzynarodowe 

W rozgrywkach klubowych na arenie międzynarodowej rozgrywana jest Liga Mistrzów. 

- W naszym kraju mistrz Polski jest uprawniony do udziału w tych rozgrywkach. W innych krajach ten system jest mocno zróżnicowany - mówi Przemysław Kaczmarek. 

Istnieją również rozgrywki międzypaństwowe. Polska posiada swoją reprezentację, której selekcjonerem jest Klaudiusz Hirsch. 

- Nasza kadra ma na koncie kilka sukcesów międzynarodowych, między innymi wicemistrzostwo świata! To wielka sprawa, bo wbrew pozorom sześcioosobowa piłka nożna jest bardzo popularna na całym świecie - dodaje Kaczmarek. 

Jak dostać się do kadry? Często organizowane są specjalne turnieje, podczas których selekcjoner obserwuje graczy. Można również wpaść w oko trenera kadry wyróżniając się umiejętnościami w swojej lidze.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

O Climate City Mission i NEEST w Brukseli

MM / KS

Prezydent Hanna Zdanowska uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu URBAN Intergroup pod przewodnictwem… więcej

53 lata temu Łódź stanęła w obronie swoich praw. W Manufakturze obchodzono rocznicę strajku włókniarek.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W 1971 r. łódzcy włókniarze i włókniarki przerwali pracę na znak protestu przeciwko podwyżkom… więcej

Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego… więcej

Kontakt