Łódzki sukces na międzynarodowym konkursie filmowym

Łódzki duet artystyczny HaWa (Grzegorz Habryn i Aneta Wawrzoła) wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „Venae Artis” z powodzeniem wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie (Film Education – Video Competition) organizowanym przez Węgierskie Stowarzyszenia Edukacji Filmowej i Edukacji Medialnej oraz Fundację na rzecz Edukacji Filmowej Agape (Hungarian Moving Image and Media Education Association and the Agape Foundation for Film Education).

Kadr ze zwycięskiego filmu
Kadr ze zwycięskiego filmu, materiały Veane Artis

Propozycja adresowana była do odbiorców z pięciu krajów: z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. Uczestnicy, mimo spowodowanego pandemią lockdownu, przygotowywali krótkie filmy (trwające od 5 do 8 minut) w trzech kategoriach: „Czym jest film?”, „Czym jest edukacja filmowa i dlaczego ma ona znaczenie?” i „Edukacja filmowa w praktyce”. Każda ze zgłoszonych drużyn miała za zadanie opracować etiudy należące do dwóch różnych kategorii.
Łódzki zespół zdecydował się na realizację dwóch pierwszych tematów. W filmie poświęconym edukacji filmowej i jej znaczeniu głos zabrali eksperci, którzy w różny sposób i w różnym zakresie partycypują w tego rodzaju działaniach. Z wypowiedzi dowiadujemy się, jakie znaczenie ma edukacja filmowa zdaniem twórców filmowych, nauczycieli, organizatora wydarzeń filmowych, filmoznawców z Uniwersytetu Łódzkiego, ale też jak rola i miejsce edukacji filmowej postrzegane są z perspektywy Pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi ds. edukacji kulturalnej.
Z kolei w etiudzie „Czym jest film?” o swoich przeżyciach i fascynacjach filmowych opowiedzieli kinomani w różnym wieku (od 7-latka po osoby dorosłe) oraz reprezentujący różne profesje. W przygotowanie tej etiudy od strony realizacyjnej zaangażowana była też młodzież z XXVI LO w Łodzi. To właśnie ten film zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii, gdyż – jak czytamy w werdykcie jury – został doceniony za adekwatną strukturę, właściwy dobór osób wypowiadających się oraz dynamiczny, efektywny montaż. Nagrodzone filmy wzbogacą bazę profesjonalnych materiałów dostępnych na internetowej platformie edukacyjnej Massive Open Online Course (MOOC).
Warto dodać, iż sukces łódzkiego teamu nie był jedynym polskim akcentem w tym konkursie, gdyż wśród laureatów znalazł się też młody twórca z I LO w Gdańsku, którego etiuda zajęła drugie miejsce w kategorii „Czym jest film?” Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia łódzkich etiud, które dostępne są na kanale YouTube Kinonauci.

Czym jest edukacja filmowa?

Czym jest film?

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt