Łódzki sukces na międzynarodowym konkursie filmowym

Łódzki duet artystyczny HaWa (Grzegorz Habryn i Aneta Wawrzoła) wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „Venae Artis” z powodzeniem wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie (Film Education – Video Competition) organizowanym przez Węgierskie Stowarzyszenia Edukacji Filmowej i Edukacji Medialnej oraz Fundację na rzecz Edukacji Filmowej Agape (Hungarian Moving Image and Media Education Association and the Agape Foundation for Film Education).

Kadr ze zwycięskiego filmu, materiały Veane Artis
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Propozycja adresowana była do odbiorców z pięciu krajów: z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. Uczestnicy, mimo spowodowanego pandemią lockdownu, przygotowywali krótkie filmy (trwające od 5 do 8 minut) w trzech kategoriach: „Czym jest film?”, „Czym jest edukacja filmowa i dlaczego ma ona znaczenie?” i „Edukacja filmowa w praktyce”. Każda ze zgłoszonych drużyn miała za zadanie opracować etiudy należące do dwóch różnych kategorii.
Łódzki zespół zdecydował się na realizację dwóch pierwszych tematów. W filmie poświęconym edukacji filmowej i jej znaczeniu głos zabrali eksperci, którzy w różny sposób i w różnym zakresie partycypują w tego rodzaju działaniach. Z wypowiedzi dowiadujemy się, jakie znaczenie ma edukacja filmowa zdaniem twórców filmowych, nauczycieli, organizatora wydarzeń filmowych, filmoznawców z Uniwersytetu Łódzkiego, ale też jak rola i miejsce edukacji filmowej postrzegane są z perspektywy Pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi ds. edukacji kulturalnej.
Z kolei w etiudzie „Czym jest film?” o swoich przeżyciach i fascynacjach filmowych opowiedzieli kinomani w różnym wieku (od 7-latka po osoby dorosłe) oraz reprezentujący różne profesje. W przygotowanie tej etiudy od strony realizacyjnej zaangażowana była też młodzież z XXVI LO w Łodzi. To właśnie ten film zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii, gdyż – jak czytamy w werdykcie jury – został doceniony za adekwatną strukturę, właściwy dobór osób wypowiadających się oraz dynamiczny, efektywny montaż. Nagrodzone filmy wzbogacą bazę profesjonalnych materiałów dostępnych na internetowej platformie edukacyjnej Massive Open Online Course (MOOC).
Warto dodać, iż sukces łódzkiego teamu nie był jedynym polskim akcentem w tym konkursie, gdyż wśród laureatów znalazł się też młody twórca z I LO w Gdańsku, którego etiuda zajęła drugie miejsce w kategorii „Czym jest film?” Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia łódzkich etiud, które dostępne są na kanale YouTube Kinonauci.

Czym jest edukacja filmowa?

Czym jest film?

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt