Łódzki Szlak Kobiet w smartfonie. Poznaj historię najsłynniejszych łodzianek dzięki specjalnej aplikacji

Dzięki kolejnej edycji miejskiego programu regrantingu zrealizowano projekty na działania turystyczno-krajoznawcze promujące Łódź. Jednym z nich jest aplikacja stworzona dla Łódzkiego Szlaku Kobiet. Pozwala ona na zwiedzanie miasta trasą zasłużonych łodzianek m.in. Katarzyny Kobro, Haliny Kłąb-Szwarc, Michaliny Wisłockiej, Aliny Margolis-Edelman czy Zofii Hertz.

- Od lat organizujemy spacery śladem łódzkich kobiet. Próśb o ich organizację jest coraz więcej, a nie wszystkim jesteśmy w stanie sprostać. Dlatego stworzyłyśmy aplikację z trasą zasłużonych łodzianek i trasą Ireny Tuwim, nieco zapomnianej siostry Juliana Tuwima - powiedziała Ewa Kamińska-Bużałek z Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. – Ta pierwsza trasa obliczona jest na około dwie godziny przejścia i liczy 14 punktów. Trasa poświęcona Irenie Tuwim liczy około 10 punktów i będzie ją można przejść przez godzinę.

Darmowa aplikacja dostępna będzie niebawem w sklepie Google, gdzie wystarczy wpisać „Łódzki Szlak Kobiet”. Aplikacja to jeden z dwóch projektu fundacji, która przybliża postaci najważniejszych łódzkich kobiet. Drugim z nich jest projekt "Superbohaterki z Łodzi" w ramach którego zorganizowano tematyczne spacery po mieście, warsztaty rodzinne, a także wyprodukowany został film o wspomnianych łodziankach.

- Dotychczas projekty w ramach regrantingu miały klasyczny charakter. Były to spacery czy spotkania tematyczne. W 2019 roku rozszerzyliśmy formułę o nowe miedia, dlatego pojawiły się aplikacje. Ale oczywiście nie zabrakło innych projektów - powiedział Maciej Kronenberg z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju „Regio”.

W ramach ostatniej edycji regrantingu zrealizowano również: rozbudowę aplikacji umożliwiającej przeglądanie popularnych Refotografii oraz stworzenie kolejnej dotyczącej trasy turystycznej po Starym Cmentarzu. Odbyły się spacery śladami historii filmowej Łodzi oraz projekcje filmów na taśmach 35 mm. Wycieczki odbyły się także szlakiem dziedzictwa przemysłowego Śródmieścia i Księżego Młyna, których trasy dostępne są również w sieci internetowej i aplikacjach. Przypomniano także historię osiedla im. Montwiłła-Mireckiego w ramach inscenizowanego spotkania.

W 2019 roku koszt regrantingu wyniósł 60 tysięcy złotych. Operatorem konkursu było Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio. Od 2015 roku przekazano granty na ponad 50 projektów dotyczących m.in. spacerów, wycieczek rowerowych, tramwajowych i biegowych, warsztatów, gier miejskich, wydawnictw krajoznawczych, wystaw, a nawet realizacji filmu czy pokoju zagadek. Łącznie ze wszystkich projektów skorzystało ponad 3000 osób.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt