Łódzkie wątki: Reklama od święta. Nowa opowieść wigilijna

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

03.12.2023

Łódź – miasto poprzemysłowe, niegdyś włókiennicze, dla wielu „Ziemia obiecana”, której nie udało przekształcić się w „Ziemię jałową”. Łódź to miasto pałaców i fabryk, ale także mody i filmu, wielokulturowości, sztuki nowoczesnej, secesji i modernizmu.

Łódź to oczywiście ludzie – bohaterowie i bohaterki zapamiętani przez historię oraz łodzianie i łodzianki, którzy swoją ciężką, codzienną pracą i tak zwanym „zwykłym życiem” tworzyli to miasto. Zapraszamy na cykl spotkań o Łodzi, podczas których wspólnie rozwiązywać będziemy różne łódzkie wątki.

Reklama od święta. Nowa opowieść wigilijna

Jak to jest z tymi Świętami? Czy z niecierpliwością oczekujemy pierwszej gwiazdki na niebie, siadamy za stołem elegancko ubrani i ze wzruszeniem celebrujemy rodzinne szczęście oraz pielęgnujemy polskie tradycje?  Czy raczej z ciężkim westchnieniem ruszamy do rodzinnych domów, w oczekiwaniu na coroczny spektakl przejedzenia, zdań powtarzanych od lat i zupełnie nowych uraz, pustych życzeń i rozdrażnienia, któremu winny jest nie tylko za głośno grający telewizor? W jednym z domów w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, muzealnym zwyczajem, „zakonserwowaliśmy” moment spotkania przy wigilijnym stole sprzed kilku dekad. Jednak czujemy, że dzisiaj opowiadamy sobie zupełnie inną opowieść o Świętach.

Zapraszamy na wspólne tropienie tego, ile prawdy na temat tego, jak obecnie przeżywamy Święta, jest w reklamach. Czy faktycznie konserwują one – skuteczniej niż muzea – idylliczną wizję Bożego Narodzenia? Czy jednak coraz śmielej ją dekonstruują, w myśl zasady, że jeśli reklama ma być skuteczna, to musi trafiać do naszych prawdziwych emocji i prawdziwych opowieści?

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Wierchowiec, który doradza znanym markom w tworzeniu komunikacji opartej o autorskie metody badawcze. Podczas spotkania wspólnie obejrzymy kilka świątecznych reklam – również tych zaproponowanych przez uczestników. I spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co mówią o nas i otaczającej nas kulturze..

Limit osób: 40
Bilety: 8 zł bilety online i w kasie Muzeum

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt