Łódzkie wątki "Świdermajer po łódzku o willi letniskowej z Rudy Pabianickiej"

autor:

26.11.2022

26.11.2022 r., o godz. 14:00 zapraszamy na spotkanie do CMWŁ.

Łódź – miasto poprzemysłowe, niegdyś włókiennicze, dla wielu „Ziemia obiecana”, której nie udało przekształcić się w „Ziemię jałową”. Łódź to miasto pałaców i fabryk, ale także mody i filmu, wielokulturowości, sztuki nowoczesnej, secesji i modernizmu. Łódź to oczywiście ludzie – bohaterowie i bohaterki zapamiętani przez historię oraz łodzianie i łodzianki, którzy swoją ciężką, codzienną pracą i tak zwanym „zwykłym życiem” tworzyli to miasto. Zapraszamy na cykl wykładów o Łodzi, podczas których wspólnie rozwiązywać będziemy różne łódzkie wątki.

Willa letniskowa została przeniesiona do CMWŁ z ulicy Scaleniowej (tereny Rudy Pabianickiej), następnie poddano ją gruntowniej renowacji i przystosowano do celów muzealnych. Dziś jest otwarta dla publiczności, stanowi część Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej.

Jej bajkowy styl architektoniczny przypomina wille otwockie, budowane nad rzeką Świder, nazwany ironicznie przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „stylem świdermajer”. Jaka jest historia willi? Czyją była własnością i kto w niej mieszkał? Czym charakteryzuje się styl świdermajer? Jak wyglądała willa przed renowacją? Czy jest w Łodzi więcej takich budynków? Jakie były ich losy?

O willi letniskowej porozmawiamy z architektem Błażejem Ciarkowskim. Spotkanie z cyklu „Łódzkie wątki” prowadzić będzie Joanna Kocemba-Żebrowska – edukatorka Działu Edukacji.

Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł
Limit osób: 25
Data i godzina spotkania: 26.11.2022 r., o godz. 14:00

--

dr Błażej Ciarkowski - architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi badania nad polską architekturą powojenną oraz relacjami architektury i polityki. Zaangażowany w działania związane z ochroną dziedzictwa modernizmu. Autor wielu książek na temat łódzkiej architektury: „Łódź, która nie powstała”, „Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u”, „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Modernizm w architekturze Łodzi XX wieku” (wspólnie z Krzysztofem Stefańskim), „Łódź. Ilustrowany atlas architektury” (wspólnie z Anną Ciarkowską). 

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt