System monitoringu, pozwoli na optymalne sterowanie procesami oczyszczania, tak by ten dostosowany był do ilości i typu zanieczyszczeń trafiających do oczyszczalni. W przyszłości będzie mógł być wdrożony przez przedsiębiorstwa komunalne odpowiedzialne za zbieranie, transport i oczyszczanie ścieków miejskich.
Wspólnie opracują go naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz specjaliści z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Projekt o wartości niemal trzech milionów złotych finansowany jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i został przyznany w konkursie „Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze”.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
System będzie wykorzystywał dane pochodzące z istniejącego już w mieście opomiarowania przelewów burzowych i deszczomierzy. Dodatkowo w ramach projektu zostaną wykonane cztery stanowiska pomiarowe z sondami on-line mierzącymi stężenia wybranych wskaźników zanieczyszczeń ścieków w sieci kanalizacyjnej.
Uzyskane dane będą wykorzystane przez system informatyczny, prognozujący na bieżąco ilość ścieków i skład zanieczyszczeń na trafiających do oczyszczalni. Umożliwi to – na bieżąco - ostrzeżenie przed zjawiskami, które mogą mieć negatywny wpływ na proces oczyszczania ścieków, np nagłym dopływem substancji toksycznych dla procesu biologicznego oczyszczania, czy przeciążeniem hydraulicznym, które może nastąpić w czasie opadów atmosferycznych. To ważne, szczególnie przypadku kanalizacji, w której ścieki bytowo-gospodarcze i wody opadowe płyną wspólnym kanałem.
Dodatkowo, zgromadzone dane w przyszłości posłużą jako baza do dalszych analiz związanych z modernizacją lub rozbudową obiektu oraz jego dostosowaniem do zmian klimatycznych, urbanizacyjnych i wymagań związanych z ochrona środowiska.