Maria Jasińska będzie patronką ronda przy al. Włókniarzy?

Stulecie nadania praw wyborczych Polkom. Nowa, kobieca patronka ronda w Łodzi

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Kontynuujemy naszą akcję nazywania ulic, skwerów i placów w Łodzi nazwiskami kobiet. Uhonorowane w ten sposób zostały już Irena Tuwim (skwer na rogu ulic Lipowej i Andrzeja Struga), Alina Margolis-Edelman (skwer przy ul. Jaracza i Kilińskiego) oraz Barbara Wachowicz-Napiórkowska (skwer na rogu ul. Rewolucji 1905 r. i Kilińskiego). Uważamy, że na 100-lecie nadania kobietom praw wyborczych, w Łodzi powinno być więcej ulic, skwerów i placów, których patronkami są kobiety. W Łodzi jest niespełna 3 proc. ulic, które upamiętniają kobiety. Cieszy nas jednak to, że możemy uhonorować kolejną łodziankę, a jest nią pani Maria Eugenia Jasińska. Chcemy aby jej imieniem nazwać rondo u zbiegu al. Włókniarzy i ul. 11 Listopada - mówi Małgorzata Niewiadomska - Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Nasza kolejna propozycja to nazwanie ronda u zbiegu al. Włókniarzy i ul. 11 Listopada imieniem Marii Eugenii Jasińskiej, harcerki i farmaceutki. Pani ma już swoją tablicę pamiątkową przy aptece, która kiedyś nazywała się „Pod Łabędziem”, a mieściła się przy zbiegu ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia. W czasie II Wojny Światowej Maria Eugenia Jasińska pracowała w tej aptece, a mieszkała przy ul. Żytniej. Pomagała jeńcom, wysyłała paczki za granicę do łagrów i obozów jenieckich. Aresztowana przez Niemców, za działalność konspiracyjną, została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Do dziś jej ciała nie odnaleziono. Pośmiertnie odznaczona została Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Uważamy, że Maria Eugenia Jasińska zasługuje, aby jej imieniem i nazwiskiem nazwać to rondo. Tym bardziej, że tę patronkę i to rondo zostało wskazane przez mieszkańców Łodzi - dodaje Małgorzata Moskwa – Wodnicka, wiceprzewodnicząca klubu radnych SLD w RM w Łodzi.

Projekt uchwały o nadaniu rondu imienia Marii Eugenii Jasińskiej trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej w Łodzi, 14 listopada.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt