- Wnioskodawcy argumentowali, iż łodzianie uczestniczący w tym wydarzeniu „upominają się nie tylko o prawa osób LGBT, ale także mniejszości etnicznych, narodowościowych oraz innych osób doświadczających wykluczenia społecznego.” – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
- Podkreślali ponadto, iż ich głównym postulatem jest „ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem oraz propagowanie praw człowieka jako uniwersalnych wartości, które są obowiązkiem demokratycznego państwa.” Przychylając się prośbie wnioskodawców podjąłem decyzję o objęciu po raz pierwszy w historii naszego miasta Marszu Równości patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi. Mając na uwadze charakter i historię Łodzi, wielonarodowej i wielokulturowej, tolerancyjnej i otwartej, postępowej a nie zaściankowej, patrzącej w przyszłość i otwartej na drugiego człowieka, nie miałem żadnych wątpliwości, iż takie wydarzenie jak wspomniane zasługuje na to – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.
IX Marsz Równości odbędzie się 27 kwietnia na ulicach Łodzi.
- Szczególnie teraz uznałem, iż należy upominać się o prawa osób doświadczających wykluczenia społecznego, gdy ich prawa i często godność są deptane. Nie można milczeć. Potrzebne są dowody na to, że wiele problemów można rozwiązać, a wiele nieporozumień wyjaśnić na drodze dialogu i otwartości na argumentację drugiego człowieka – stwierdził przewodniczący Marcin Gołaszewski.
- Obowiązkiem demokratycznego państwa jest ochrona przed dyskryminacją a także propagowanie praw człowieka. Samorząd w mojej ocenie nie może milczeć i być obojętnym. Samorząd musi bronić tych, którzy doświadczają krzywdy i niesprawiedliwości. Samorząd jest gwarantem podstawowych praw obywatelskich. Dlatego z wdzięcznością i radością ale i nieukrywaną dumą jako łodzianin i Przewodniczący Rady Miejskiej przyjąłem prośbę o objęcie patronatem IX Marszu Równości – podsumował przewodniczący Marcin Gołaszewski.
- Dziękujemy panu przewodniczącemu za objęcie patronatem IX Marszu Równości – powiedziała Ida Mickiewicz-Florczak, prezeska Stowarzyszenia Fabryka Równości.
- Miasto nigdy wcześniej nie włączało się w takie inicjatywy. Mam wrażenie, że dzisiaj zaczynamy zmieniać historię Łodzi na lepsze. Przygotowaliśmy specjalne podziękowanie dla pana przewodniczącego, które chcielibyśmy wręczyć. Marsz tak naprawdę jest kolorową manifestacją zadowolenia z życia. Nasze miasto nie jest szare i ponure, a pełne radości i wielokulturowego podejścia do świata – uznała prezeska Ida Mickiewicz-Florczak.