Matury pod znakiem zapytania

Drugi dzień egzaminów ósmoklasistów – z matematyki – przebiegał bez zakłóceń. Sprawdziany odbyły się we wszystkich 85 szkołach prowadzonych przez miasto. W środę jeszcze sprawdzian z języka obcego i uczniowie kończący edukację w szkole podstawowej mogą odpocząć.

for. Monika Pawlak / UMŁ
Matury pod znakiem zapytania
2 zdjęcia
for. Monika Pawlak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Pod sporym znakiem zapytania stoją tegoroczne egzaminy maturalne, ponieważ nie odbyła się ani jedna klasyfikacyjna rada pedagogiczna, a bez niej nie ma matur. 

- Sytuacja jest bardzo trudna i tutaj już samorząd nie wyręczy ministerstwa ani jego przedstawiciela w terenie, czyli kuratora oświaty. Nie mamy ani możliwości ani uprawnień, aby zmusić kogokolwiek do udziału w radzie pedagogicznej, nauczyciele nie zamierzają strajku przerywać, więc jest pat – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Wyjścia są dwa: albo pojawi się nowe rozporządzenie zmieniające obowiązujące przepisy albo rząd potraktuje poważnie strajkujących i spełni ich postulaty co zakończy ten protest.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświatowymi 26 kwietnia maturzyści kończą naukę i do tego dnia muszą mieć wystawione oceny, a rady pedagogiczne w poszczególnych szkołach muszą podjąć uchwały o dopuszczeniu poszczególnych uczniów do egzaminu dojrzałości. Bez takiej uchwały nie ma matur. Problem w tym, że o ile dyrektor szkoły może zwołać taką radę pedagogiczną o tyle nie jest w stanie zmusić żadnego ze strajkujących nauczycieli aby w niej uczestniczył. A do podjęcia uchwały potrzeba połowy całego składu rady.

- Spełnienie tego warunku jest nierealne, kiedy ponad 70 a bywa, że 100 procent kadry w szkole protestuje – wyjaśniła Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji, dodając: – Jeszcze mamy trochę czasu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych liczą, że pojawi się jakaś zmiana w prawie, która pozwoli dać uczniom przepustkę na egzamin maturalny.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego matury zaczynają się 6 maja, a jutro ostatni dzień sprawdzianów klas 8 – języki obce.

Polecane aktualności

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

Kontakt