Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele władz miasta, samorządu oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi uczcili pamięć o łódzkich kobietach-bohaterkach. Ich symbolem jest właśnie Halina Szwarc-Kłąb.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- W Łodzi, mamy już po raz kolejny okazję spotykać się przy pomniku jednej z największych bohaterek narodowych, która pochodzi z naszego miasta –  Haliny Szwarc-Kłąb. Jej życie było pasmem wielu wyzwań, wymagających odwagi, hartu ducha, ale również samodzielności i pomysłowości w działaniu. Halina była bohaterką wojenną, pracującą w podziemiu, w wywiadzie Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach wojny doświadczyła hitlerowskich represji, cudem uchodząc z życiem z więzienia przy Gdańskiej. Po wojnie była prześladowana za swoją przeszłość w AK. Mimo dramatycznych przeżyć nie zrezygnowała z życiowych celów. Kontynuowała karierę lekarską i naukową, została inicjatorką pierwszego w Polsce Uniwersytetu III Wieku. Halina Szwarc-Kłąb stanowi wzór kobiecej siły, wynikającej z wiary we własne ideały. Ta ławeczka i pomnik bohaterki to dobre miejsce do oddania hołdu wszystkim kobietom, które każdego dnia podejmują walkę o swoje prawa, pozycję, zdrowie, dobro bliskich, własne cele i marzenia. Ławeczka to także symboliczne miejsce wytchnienia i refleksji. Niech zatem będzie symbolem zasłużonego wypoczynku dla każdej kobiety, nie tylko z okazji ich święta, ale także jako wynagrodzenie za wysiłek oraz troski codziennego życia - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Halina Szwarc (z domu Kłąb) na Bałutach spędziła dzieciństwo – w kamienicy należącej do jej rodziców przy ulicy Dworskiej (dziś Organizacji „WiN” 10). W niedawno wydanych pamiętnikach wspomina zabawy w ogrodzie babci na Radogoszczu, ale również obrazy codziennego życia, społeczność żydowską na Bałutach oraz fabrykę przekształconą przez Niemców w słynne „więzienie na Radogoszczu”.

W dniu wybuchu wojny miała 16 lat. Bardzo szybko wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej Okręgu Łódź, gdzie przygotowywano ją od początku do pracy w wywiadzie. Z polecenia dowództwa nauczyła się języka niemieckiego i podpisała volkslistę, powołując się na niemieckie pochodzenie babki. Pierwsze zadania w wywiadzie realizowała w Kaliszu, później - w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Jej raporty przyczyniły się m.in. do zbombardowania celów wojskowych w Hamburgu, za co otrzymała angielski brązowy Krzyż Zasługi. W 1944 została aresztowana i osadzona w więzieniu kobiecym na ul. Gdańskiej w Łodzi, skąd zbiegła w 1945 r. podczas ewakuacji więzienia. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę naukową, mimo prześladowań za AK-owską przeszłość.

W 1975 roku z jej inicjatywy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, będący pierwszą taką placówką w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. W 2000 r. otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ławeczka Haliny Szwarc-Kłąb stanęła przed siedzibą Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w listopadzie 2021 roku. Środki na sfinansowanie jej inwestycji przekazał Urząd Miasta Łodzi oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu pn. “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021”, którego realizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem projektu jest dr Marcin Mielczarek, łódzki rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi, autor i współautor licznych, figuratywnych realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, w tym także w łódzkich.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt