Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach

Szesnaścioro pełnoletnich łodzian z różnymi niepełnosprawnościami (ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi) zamieszka wkrótce w czterech mieszkaniach chronionych ulokowanych w zrewitalizowanych kamienicach w centrum miasta. Operatorzy dla trzech lokalizacji zostali już wybrani. Konkurs ofert na wybór operatora dla czwartego lokum zostanie ogłoszony lada moment. Operatorzy będą wspierać osoby z niepełnosprawnościami zakwaterowane we wspomnianych mieszkaniach m.in. w wykonywaniu niezbędnych czynności w życiu codziennym, jak również w utrzymaniu i rozwijaniu samodzielności danej osoby na poziomie jej możliwości.

 -  fot. UMŁ

Cztery mieszkania chronione dla łodzian z niepełnosprawnościami mieszczą się - po jednym w każdej lokalizacji - w odnowionych kamienicach: przy ul. Kilińskiego 39 (nieco ponad 108 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (niemal 94 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (niespełna 200 mkw.; 5 miejsc) oraz przy ul. Wschodniej 42 (prawie 146 mkw.; 5 miejsc). Każde z lokum jest w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty oraz urządzenia umożliwiające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie lokatorów, którzy wkrótce w nich zamieszkają. Poza więc m.in. łóżkami, szafkami, tradycyjnym sprzętem AGD (np. pralkami, odkurzaczami, żelazkami i lodówkami), pościelą, zestawem naczyń w dedykowanych mieszkaniach znajduje się także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach (windy, podnośniki, krzesła kąpielowe, dostosowane meble i sprzęt AGD).

Lokale przy ul. Kilińskiego 39 oraz przy ul. Sienkiewicza 56 będą mieszkaniami treningowymi, a te przy ul. Sienkiewicza 79 oraz ul. Wschodniej 52 – mieszkaniami wspieranymi. W dwóch pierwszych czas pobytu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi od 3 do 12 miesięcy, a w dwóch ostatnich – do dwóch lat, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. W każdej ze wskazanych lokalizacji – w zależności od profilu lokum oraz potrzeb jego lokatorów – będą pojawiali się opiekunowie mieszkania i asystenci osób z niepełnosprawnością, którzy zostaną zapewnieni przez wyłonionych w konkursach operatorów poszczególnych lokalizacji.

- Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję sprawdzić i nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania. W trakcie obecności w lokum treningowym zostaną przygotowane do samodzielnego życia. Z kolei mieszkania wspierane mogą stać się docelowymi dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Dzięki korzystaniu z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. Uruchamianie takich mieszkań to kierunek, w którym chcemy iść.

O możliwość pobytu w jednym z wymienionych mieszkań chronionych może ubiegać się pełnoletni łodzianin posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też posiadający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby starające się o lokum w każdej z czterech wymienionych lokalizacji nie mogą poza tym wymagać całodobowego wsparcia. Wszelkie szczegółowe informacje na temat mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami można uzyskać w Wydziale Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, pod numerem telefonu: (42) 685 43 79 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17).

Po dokonaniu zgłoszenia oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów pracownik socjalny przeprowadzi wywiad sprawdzający z zainteresowanym. Następnie odbędzie się także rozmowa z kandydatami, w której wezmą udział zarówno przedstawiciele MOPS w Łodzi, jak i operatora mieszkania. Na tej podstawie zostanie wydana decyzja o skierowaniu do lokum. Pierwsza tura zgłoszeń jest przyjmowana do końca września. Chętni będą mogli zgłaszać się również później, ponieważ w przydzielonym mieszkaniu będzie można spędzić wspomniany już określony okres czasu. Każda pierwsza decyzja jest wydawana na trzy miesiące. Za pobyt w przydzielonym pokoju każda osoba będzie zobowiązana do comiesięcznej opłaty w wysokości 30 procent miesięcznego dochodu.

Koszty całkowitej rewitalizacji każdej z czterech wymienionych kamienic to w przypadku: ul. Kilińskiego 39 – prawie 6,5 mln zł, ul. Sienkiewicza 56 – niemal 10,5 mln zł, ul. Sienkiewicza 79 – nieco ponad 13,8 mln zł, a w przypadku ul. Wschodniej 42 – niespełna 6,9 mln zł. Koszt powstania oraz wyposażenia znajdujących się w tych lokalizacjach mieszkań chronionych jest wliczony do tych poszczególnych kwot.

Powstałe mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami zostały dofinansowane ze środków Budżetu Państwa, w związku z działaniem 4.7 Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Kwota dofinansowania wynosi 38.400 zł.

Wymienione mieszkania nie są jedynymi chronionymi i przeznaczonymi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, które zostaną ulokowane w zrewitalizowanych kamienicach w Łodzi. Takie lokum funkcjonuje już od końca ubiegłego roku przy ul. Gdańskiej 8 (jest w nim 5 miejsc). W najbliższych latach – po zakończonej, kompleksowej renowacji kolejnych budynków – takich mieszkań chronionych przybędzie jeszcze sześć. Znajdzie się w nich w sumie 25 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się w odnowionych kamienicach przy: ul. Legionów 20 (3 miejsca), ul. Mielczarskiego 22 (4 miejsca), ul. Piotrkowskiej 115 (3 miejsca), ul. Włókienniczej 3 (5 miejsc), ul. Wschodniej 35 (5 miejsc) oraz ul. Zachodniej 56 (5 miejsc). Miasto Łódź prowadzi także mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami poza obszarem rewitalizowanym – jest w nich w sumie 40 miejsc. Znajdują się one w następujących lokalizacjach: ul. Krawiecka 10 abc, ul. Łagiewnicka 102/116, ul. Municypalna 4, ul. Traktorowa 90, ul. Wojska Polskiego 136/138, ul. Zawiszy Czarnego 22 oraz Jedlicze A koło Grotnik (ul. Jedlinowa 42/44).

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Kontakt