Modopolis po raz drugi. Rusza nabór do showroomu

Czy moda potrzebuje wielkich pokazów? Czy hasztagi sprzedają ubrania? Rusza nabór do showroomu, w którym zaprezentują się marki modowe z całego kraju podczas drugiej edycji Modopolis - Forum Mody Polskiej.

fot. materiały organizatora
II Forum Mody Polskiej odbędzie się w październiku w Fabryce Sztuki w Łodzi
5 zdjęć
fot. materiały organizatora
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

II Forum Mody Polskiej odbędzie się w październiku w Fabryce Sztuki w Łodzi, a już teraz można się zgłaszać do showroomu MODOPOLIS.

Wielkie pokazy, ścianki, celebryci – to tylko jedno oblicze współczesnej mody. Nam chodzi o niezależnych projektantów i producentów, którym pomagamy pasję i talent przekuć w biznes, wymieniać się doświadczeniami i łączyć siły zamiast drapieżnie rywalizować – mówi Maria Sobczyk-Kupińska dyrektor programowa MODOPOLIS.

Forum Mody Polskiej rozpocznie się 4 października i potrwa trzy dni, które wypełnione zostaną spotkaniami, panelami, warsztatami i szkoleniami.

Gdzie, jeśli nie w Łodzi, miało powstać miejsce, skupiające niezależnych projektantów i producentów mody? – mówi Maria Sobczyk-Kupińska, przywołując łódzkie tradycje odzieżowe i włókiennicze oraz sukcesy młodych marek modowych wyrosłych w Łodzi na fali wsparcia dla przemysłów kreatywnych, udzielanego przez miejskie programy czy instytucje, takie jak Fabryka Sztuki w Łodzi, organizator MODOPOLIS. – Pierwsza edycja naszego forum pokazała, jak bardzo taka przestrzeń jest potrzebna polskim projektantom. Zostaliśmy zasypani pomysłami na temat tego o czym warto rozmawiać i nad czym popracować. Tegoroczna agenda będzie odpowiedzią na prośby przedstawicieli branży – zapewnia Sobczyk-Kupińska, tworząca koncepcję wydarzenia we współpracy z powołaną w tym roku Radą Programową.

W skład Rady wchodzą wywodzący się z Łodzi projektanci, twórcy własnych wyrazistych marek: Pola Stępień (Modapolka), Emilia Biernacka i Piotr Kwietniewski (NIC Łódź), Dominika Ciemięga i Tomasz Armada (projektanci niezależni, dawniej Dom Mody Limanka).
Ich doświadczenia i drogi zawodowe różnią się, dzięki czemu wspólnie budują pełniejszy obraz potrzeb branży – podkreślają organizatorzy MODOPOLIS.

Szczegóły programu tegorocznej edycji MODOPOLIS poznamy pod koniec wakacji. Rada Programowa zdecyduje też, kto zaprezentuje się w showroomie MODOPOLIS. Nabór właśnie rusza. Organizatorzy liczą na zgłoszenia od projektantów, właścicieli marek odzieżowych, producentów. Udział wystawców w wydarzeniu jest bezpłatny, a warunkiem uczestnictwa jest rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego, który dostępny będzie na stronie modopolis.pl od piątku, 19 lipca.

Przestrzenie Fabryki Sztuki w Łodzi pomieścić mogą kilkudziesięciu wystawców, ale to nie ilość, a jakość jest głównym celem przedsięwzięcia. – Chcemy, żeby MODOPOLIS rozwijało się w naturalnym rytmie i promowało wartości ważne dla nas w modzie, dlatego prosimy wszystkich wystawców zgłaszających się do showroomu, aby krótko nam o sobie opowiedzieli, prezentując nie tylko własne produkty, ale też filozofię – wyjaśnia Maria Sobczyk-Kupińska i dodaje, że szczególną uwagę organizatorzy, będą zwracać na jakość, koncept i zrównoważone podejście do marki i produktu.

Nabór zgłoszeń potrwa do końca sierpnia. Później zapozna się z nimi Rada Programowa, a listę wystawców poznamy w pierwszej połowie września.

To druga edycja MODOPOLIS – Forum Mody Polskiej. To nowatorskie w skali kraju wydarzenie ma na celu sieciowanie, integrację i promocję środowiska polskiej branży mody.


NIC Łódź tworzy autorskie dzianiny, a z nich ubrania i akcesoria z naturalnych przędz. Wszystkie rzeczy powstają w Łodzi jako pojedyncze sztuki wykonane osobiście przez dwie osoby współtworzące markę.

Założona przez Polę Stępień w 2010 roku Modapolka proponuje ubrania o ciekawym, nowoczesnym designie, będące kompilacją mody, sztuki i dobrego wzoru. Kolekcje szyte są lokalnie, a tkaniny i dodatki wybierane spośród naturalnych materiałów.

Z kolei Dominika Ciemięga szyje kolekcje ubrań-kolaży z wyszukanych w second handach i śmietnikach tkanin. Wraz z Tomaszem Armadą, Sasą Lubińską i Kacprem Szaleckim współtworzyła Dom Mody Limanka.

I wreszcie Tomasz Armada – artysta wizualny i projektant, działający pod własnym nazwiskiem, który projektował też dla marek takich jak UEG, OdioXPieczarkowski. Szuka krytycznego potencjału w modzie i zbliża ją do świata sztuki. W swojej twórczości rozmywa wzorce płciowe, estetyczne, stereotypy i schematy, podział na sztukę niską i wysoką.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt